Wystawa „Drzewo. Drewno. Drzewo”

Od 8 lutego 2019 r. w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim można oglądać wystawę rzeźb tarnogórskiego artysty Jerzego Liska pt. „Drzewo. Drewno. Drzewo”.
image fot. materiały organizatora

Jerzy Lisek jest artystą samoukiem, ale jak uważa prof. Werner Lubos, już jego pierwsze prace charakteryzowały się dużą oryginalnością, a on sam jest zjawiskiem na miarę nie tylko powiatu, ale i Polski, a nawet zagranicy. Sam autor rzeźb mówi o sobie, że nie jest twórcą galanteryjnym i każdy kawałek drewna, wraz ze wszystkimi defektami, ma dla niego dużą wartość. Pokazane na wystawie dzieła składają się z samodzielnych rzeźb lub tryptyków o charakterze religijnym (Wilijo na Repeckiej, Ukrzyżowany, Św. Anna), bądź nawiązujących do tematyki gwarkowskiej. Pobrzmiewają w nich echa minionych czasów (pstrągi w sztolniach, aleja z kasztanów na ul. Repeckiej). Wkomponowane do niektórych rzeźb elementy blaszek albo brył połyskujących srebrnym blaskiem korespondują z lśnieniem rud srebra tarnogórskich podziemi.

 

Jerzy Lisek urodził się w 1950 r. w Tarnowskich Górach. Patrząc z perspektywy minionych lat, równoległe uprawiał dwa rodzaje twórczości: techniczną oraz artystyczną. Tę pierwszą – pracując przez 30 lat w katowickim Biurze Projektów Górniczych „Separator”, a przez 8 lat w Tychach, w „Carboprojekcie”. W biurach projektów przechodził szczeble kariery zawodowej od kreślarza, konstruktora po starszego projektanta. Tę drugą – prowadząc przez 10 lat pracownię rzeźby w drewnie. Obecnie rzeźbi dla przyjemności.

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz