3. Międzynarodowe Koncerty Pianistyczne

Od 13 do 23 października w Pałacu w Rybnej w Tarnowskich Górach odbywać się będą 3. Międzynarodowe Koncerty Pianistyczne.
image

Pierwszy z planowanych Koncertów Pianistycznych – recital słowackiego artysty Marcela Stefko, nie odbędzie się z powodu choroby.

16.10.2013, środa, godz. 19.00, wstęp 15 zł
Alessandro Marangoni (Włochy)


Alessandro Marangoni, zdobywca licznych krajowych i międzynarodowych trofeów, uczestniczy w wielu ważnych wydarzeniach muzycznych w Europie i Ameryce, zarówno jako solista, jak i kameralista. Ostatnio występował w Rzymie (Accademia di Santa Cecilia), Mediolanie (La Scala), Wenecji (Teatro La Fenice), Florencji (Accademia della Crusca), Lucce (Associazione Musicale Lucchese), Ischii (Fundacja Waltona), Asyżu (Cittadella), Trieście (Teatro Verdi) oraz na koncertach i festiwalach: Engadiner Internationale Kammermusik-Festspiele, Rossini Opera Festival w Pesaro, Sagra Musicale Umbra, we Włoskim Instytucie Kultury w Londynie, Teatro Dal Verme w Mediolanie, w Toronto w Kanadzie, w Niemczech, Szwajcarii, Hiszpanii, Wielkij Brytanii, Chile, Kolumbii, Chorwacji.
    
Jako kameralista współpracował z najwybitniejszymi włoskimi artystami i zespołami: m.in. Mario Ancillottim, Vittorio Ceccantim, Aldo Ceccato, Valentiną Cortese, Filippo Crivellim, Quirino Principem, Mileną Vukotic, Carlo Zardo i Nuovo Quartetto Italiano. Niedawno dużym uznaniem krytyków i publiczności cieszyły się jego występy w Hiszpanii z orkiestrami Filharmonii w Maladze i Granadzie oraz w Bratysławie z Orkiestrą Filharmonii Słowackiej, pod batutą wybitnego włoskiego dyrygenta Aldo Ceccato. Koncertował z wieloma innymi orkiestrami, m .in. Orkiestrą Filharmonii Europejskiej czy Mozarteum Kammerorchester.

W grudniu 2007 roku Alessandro Marangoni wystąpił wraz Danielem Barenboimem w mediolańskiej La Scali na koncercie w hołdzie wielkiemu włoskiemu dyrygentowi Victorowi de Sabata.

 

Alessandro Marangoni urodził się w 1979 roku. Studiował grę na fortepianie w klasie Marca Vincenziego, którą ukończył z wyróżnieniem. Następnie kontynuował studia w ‘Scuola di Musica di Fiesole’ pod opieką Marii Tipo. Poza studiami muzycznymi, z wyróżnieniem ukończył studia filozoficzne na Uniwersytecie w Pawii, gdzie obronił pracę o filozofii muzyki Fernando Liuzziego. Był również wyróżniającym się studentem w Almo Collegio Borromeo, jednej z najstarszych i najbardziej prestiżowych szkół Europejskich.

Alessandro Marangoni rozpoczął współpracę artystyczną z włoską aktorką Valentiną Cortese. Akompaniuje renomowanemu zespołowi Trio Albatros Ensemble, którego występy są entuzjastycznie przyjmowane na całym świecie. Specjalnie dla zespołu swoje utwory napisali kompozytorzy B. Bettinelli, L. Chailly, G. Gaslini, F.E. Scogna, I. Fedele, A. Solbiati. Alessandro nagrał płytę (La Bottega Discantica) z utworami na fortepian autorstwa Victora de Sabaty, w czterdziestą rocznicę jego śmierci. Nagrał również płytę z muzyką kameralną Nino Roty, oraz płytę poświęconą Bohuslavowi Martinu dla firmy Stradivarius. Obecnie pracuje nad nagraniem wszystkich utworów fortepianowych Rossiniego (Pechès de vieillesse, 16 CD), Clementiego Gradus ad Parnassum (4 CD), oraz koncertów fortepianowych Castelnuovo-Tedesco razem z Orkiestrą Symfoniczną z Malmö pod dyrekcją Andrew Mogrelii dla firmy Naxos. W roku 2007 zdobył prestiżową Międzynarodową Nagrodę Muzyczną ‘Amici di Milano’. Alessandro Marango ni uczy gry na fortepianie we włoskich konserwatoriach oraz prowadzi kursy mistrzowskie w europie i Ameryce Południowej. Razem z Pierpaolo Venierem przygotowują projekt Chromoconcert©.


20.10.2013, niedziela, godz. 19.00, wstęp15 zł
Nadezda Tzanova (Bułgaria)


Zwyciężczyni Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego na Rodos. Nadieżda Tzanova urodziła się w mieście Kazanlak w Bułgarii w 1986 roku. Edukację muzyczną rozpoczęła w wieku 5 lat w Szkole Artystycznej pod kierownictwem Eleny Yulianovej. W roku 2005 rozpoczęła studia na Państwowej Akademii Muzycznej w klasie fortepianu profesor Steli Dimitrovej Maystorovej, gdzie wykładowcą był Iliya Chernaev. Studia ukończyła w roku 2011 uzyskując tytuł magistra pianistyki. Tego samego roku podjęła dalszą naukę w Królewskim Konserwatorium w Brukseli, gdzie studiuje do dnia dzisiejszego pod opieką profesora Boyana Vodenicharova.

Nadieżda Tzanova uczestniczyła w kursach mistrzowskich prowadzonych przez profesorów: Marcellę Crudeli w Kitzingen w Niemczech, Valeriiego Shkarupę w Jekaterynburgu w Rosji, Plamenę Mangovą w Sofii w Bułgarii, Boyana Vodenicharova w Brukseli w Belgii, Maurizio Morettiego w Cagliari we Włoszech. Na konkursach w Bułgarii i za granicą Nadieżda zdobyła ponad 20 nagród i wyróżnień: m.in. trzy Grand Prix, cztery pierwsze nagrody, trzy drugie nagrody, cztery trzecie nagrody, cztery Nagrody Specjalne. Miało to miejsce na konkursach: Franza Schuberta (Russe), Muzyki Niemieckiej i Austriackiej (Burgas), Klasyka i Współczesność (Stara Zagora), Młody Wirtuoz (Sofia), Muzyka i Ziemia (Sofia), Nadzieje, Talenty i Mistrzowie (Dobrich-Albena), Zeiler (Sofia), Zeiler (Rodos, Grecja), Valentino Bukit (Rzym) i Sergiusza Prokofieva (Donieck, Ukraina). W roku 2007 wystąpiła na festiwalu Pianissimo i Apolonia, w roku 2008 na festiwalu Tygodnie Muzyki Austriackiej, a w roku 2011 na 4. Festiwalu Internationale Bosa Antica na Sardynii we Włoszech.

Nadieżda Tzanova uzyskała stypendium Galeria Bułgarskich Talentów – Todoroff, Globul M3 Communications Group 2008, w roku 2010 stypendium Przyjaciele Bułgarii, a w roku 2011 stypendium belgijskiej Fundacji Solty. Na koncercie galowym z okazji 110. rocznicy profesora P. Vladimirowa i 80-lecia Filharmonii Sofijskiej wykonała – wraz z orkiestrą tejże Filharmonii pod dyrekcją Martina Klepetko (Czechy) – Pierwszy koncert na fortepian i orkiestrę Piotra Czajkowskiego. Nadieżda Tzanova występowała jako solistka wraz z Akademicką Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Sinfonieta Sofia P. Vladigerova, Orkiestrą Symfoniczną Radia Bułgarskiego, Orkiestrą Filharmonii w Sliven, Orkiestrą Filharmonii w Charkowie (Ukraina) dyrygowanymi przez Dimitara Karaminkova, Grigora Palikarova, Angela Stankova, Krastina Nasteva, Ivaylo Krincheva, Olivera Gilmoura (Wielka Brytania), Martina Klepetko (Czechy), Marka Kadina (Rosja). Nadieżda koncertowała również we Włoszech, Niemczech, Hiszpanii, Portugalii, Ukrainie, Węgrzech, Austrii, Czechach, Słowacji. Występowała też w programach telewizyjnych i nagrywała dla Bułgarskiego Radia.

23.10.2013 środa, godz. 19.00, wstęp15 zł
Mauricio Silva (Boliwia)


Mauricio Andres Silva pochodzi z polsko-boliwijskiej rodziny o wieloletnich tradycjach muzycznych. Ukończył studia na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Alicji Palety-Bugaj. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w Państwowej Szkole Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Warszawie. Wystąpił wówczas po raz pierwszy na scenie Filharmonii Narodowej i odniósł kilka pierwszych sukcesów konkursowych. Następnie kontynuował naukę pod kierunkiem prof. Pawła Skrzypka w ZPSM im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W tym czasie wziął udział w 6. Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Prof. Ludwika Stefańskiego w Płocku w grudniu 2002 roku, gdzie jury pod przewodnictwem prof. Piotra Palecznego przyznało mu II Nagrodę.

Swoje umiejętności doskonalił na licznych kursach interpretacji w kraju i za granicą pracując m.in. z tak wybitnymi pedagogami, jak prof. Lee Kum Sing z Vancouver Academy of Music, prof. Boris Berman z Yale School of Music czy prof. Andrzej Ratusiński z Hochschule für Musik und Darstellende Kunst Stuttgart. W tym okresie pianista zaczął rozwijać działalność koncertową występując na wielu estradach warszawskich, a także innych miast Polski, takich jak Filharmonia Narodowa, Towarzystwo im. Fryderyka Chopina czy Galeria pp. Porczyńskich, gdzie w październiku 2002 roku wystąpił ze specjalnym recitalem z okazji rocznicy pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II, a w roku 2003 brał udział w telewizyjnym koncercie promocji młodych talentów. Współpracował również z Warszawską Filharmonią Młodzieżową.

W czerwcu 2002 roku zadebiutował w Stanach Zjednoczonych gdzie wystąpił w Santa Cruz, Roseville i Nevada City w Kalifornii, spotykając się z gorącym przyjęciem publiczności. W kwietniu 2006 roku wystąpił po raz pierwszy pod batutą swojego ojca, dyrygenta Rubena Silvy w Filharmonii Koszalińskiej gdzie wykonał Drugi koncert c-moll Rachmaninowa. We wrześniu 2007 roku odbył trasę koncertową po Chile, dając recitale w miastach La Serena, Coquimbo, Copiapo i Antofagasta oraz w Boliwii, gdzie występował w La Paz i Santa Cruz. W roku 2008 występował jako solista z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Boliwii w La Paz, gdzie od tamtej pory jest regularnie zapraszany. W sierpniu 2009 koncertował po raz pierwszy w Hiszpanii, dając dwa recitale w mieście Marbella w Andaluzji wraz z boliwijską skrzypaczką Ingrid Neyza Copa. Koncerty te odbyły się pod patronatem Ambasady Boliwii w Hiszpanii.

W kwietniu 2010 roku wystąpił na estradzie Filharmonii Częstochowskiej, wykonując Koncert c-moll Ludwiga van Beethovena a w sezonie letnim dał kilkadziesiąt recitali z muzyką Fryderyka Chopina z okazji obchodów Roku Chopinowskiego. W marcu 2011 ponownie na scenie Filharmonii Koszalińskiej wykonał Koncert d-moll Johanesa Brahmsa, którego interpretacja spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem krytyki i publiczności, a w sierpniu powtórzył ten sukces z towarzyszeniem Narodowej Orkiestry Symfonicznej w Boliwii.

prowadzenie koncertów: Wojciech S. Wocław

 

Bilety zniżkowe w cenie 1zł przysługują młodzieży do lat 18 oraz osobom powyżej 65 roku życia.





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz