Najświętsza Panienka w sztuce ludowej

Matka Boska w kulturze ludowej występuje pod wieloma imionami i przedstawiana jest w rozmaity, często zaskakujący, sposób. Wystawa „Najświętsza Panienka w sztuce ludowej”, prezentowana od 22 października w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim, ukazuje najcenniejsze, najciekawsze oraz nietypowe oblicza Madonny.
image fot. Tomasz Szemalikowski

Maryja jest jedną z najważniejszych postaci chrześcijaństwa, a w szczególności katolicyzmu. Pod Jej opiekę władcy oddawali ojczyznę, a lud modlił się do niej o wstawiennictwo. Wraz z upływem czasu rozwijał się kult maryjny, powstawały nowe ośrodki pątnicze oraz sanktuaria z cudownymi obrazami, co spowodowało rozkwit zakładów produkujących pamiątki maryjne. Pojawiło się wielu artystów, w tym nieprofesjonalnych, tworzących przedmioty z wizerunkiem Bożej Rodzicielki, nazywanej w kulturze ludowej m.in. Bogurodzicą, Przenajświętszą Panienką, Królową Niebios.

 

Wśród eksponatów z bogatej kolekcji Działu Etnografii Muzeum Górnośląskiego znajdują się obrazy na płótnie, szkle, późniejsze oleodruki, a także rzeźby, kropielniczki i medaliki poświęcone Maryi. Na wystawie „Najświętsza Panienka w sztuce ludowej” zwiedzający zobaczą kopie cudownych wizerunków m.in. Matki Boskiej Dzikowskiej, Matki Boskiej Saletyńskiej, rzeźby w drewnie przedstawiające m.in. Matkę Boską Skąpską, Matkę Boską Anielską wykonaną przez Andrzeja Wowro czy też kafel z wizerunkiem Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Z najstarszych obiektów ukazane będą obrazy na desce, płótnie oraz rzeźby (XIX w.), z nowszych – oleodruk matki Boskiej Piekarskiej oraz figurki porcelanowe stanowiące ozdobę ołtarzyka domowego we wnętrzach chłopskich i robotniczych z początku XX w.

 

Wernisażowi wystawy towarzyszyć będzie koncert Ewy Urygi „Dotyk Duszy”.

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz