W stronę innego: Niemcy

„W stronę innego” to interdyscyplinarny projekt mający na celu przybliżenie kultury naszych sąsiadów w sposób wielopłaszczyznowy.
image

Odbiorca z każdym kolejnym etapem projektu doświadcza innego elementu poznawanej kultury. Tym razem spojrzymy w kierunku naszych zachodnich sąsiadów – Niemiec, z którymi Śląsk związany jest nie tylko historią, ale również podejściem do sztuki, kształtującej wspólne pole artystyczne dwóch narodów.

 

  • 22 stycznia (wtorek), godz. 19.00

Podróże ze sztuką: Berlin
Tym razem kolejne spotkanie z serii „Podróże ze sztuką” odbędzie się w ramach cyklu „W stronę innego”.
Dr Jacek Kurek ukaże nam Berlin – miasto podzielone i połączone. Godząc się z historią, przyznając do win coraz bardziej młodnieje. Przyjmuje to, co było, wychyla ku przyszłości, tym samym coraz silniej uosabia wolność i urodę, staje się ogrodem sztuk. Świadome siebie, wciąż siebie poszukuje. A moda w ogóle mu nie szkodzi…
Bilety: 10 zł

  • 23 stycznia (środa), godz. 18.00

Warsztaty dla dzieci: ÜBERRASHUNG
Skojarzenie: dzieci – kultura niemiecka to przede wszystkim, ale nie tylko, bracia Grimm… Ten niemiecki wieczór będzie w całości adresowany właśnie do dzieci.
bilety: 5 zł

 

  • 24 stycznia, godz. 18.00

Warsztaty: „Kalendarze inspirowane sztuką uliczną" 
To będą niezwykłe warsztaty rękodzieła. Berlin przez niektórych został okrzyknięty światową stolicą Street Artu. To właśnie tutaj niezwykła sztuka uliczna, począwszy od graffiti, została zainicjowana już w latach 70. ubiegłego wieku. Od ponad czterech dekad miasto stanowi swoiste olbrzymie płótno dla lokalnych artystów, które jednocześnie jest niezwykłym przeżyciem dla turystów. Podczas warsztatów rękodzieła uczestnicy wykonają kalendarze metodą kolażu i szablonów inspirując się niezwykłą sztuką berlińskich ulic.
Prowadzenie: Izabela Kot.
Bilety: 20 zł

  • 25 stycznia, godz. 19.00

Wernisaż wystawy „Hiperneurony”
Kolor – hiperprzestrzeń – świadomość. Tymi trzema słowami określił swoją twórczość Witold Stypa, którego dzieła zaprezentuje Galeria Sztuki Współczesnej Przytyk TCK.
Wstęp wolny

  • 26 stycznia, godz. 18.00

Wykład: „Inny w czasach pogardy”
Projekcja filmu: „Blaszany będenek" 
Filmoznawca i medioznawca przybliży specyfikę kina i kultury niemieckiej w kontekście kontrowersyjnego, oskarowego filmu Volkera Schlöndorffa. Wykładowca, prof. Andrzej Gwóźdź z Uniwersytetu Śląskiego jest znawcą i pasjonatem kina i kultury niemieckiej. Jest autorem m.in.: „Obok kanonu. Tropami kina niemieckiego”, „Kino niemieckie w dialogu pokoleń i kultur. Studia i szkice” oraz „Technologie widzenia, czyli media w poszukiwaniu autora: Wim Wenders”. Po wykładzie - projekcja filmu „Blaszany bębenek” wg słynnego dzieła Güntera Grassa.
Bilety: 8/10 zł

  • 27 stycznia, godz. 19.00

Koncert: „Marlene Dietrich”
Marlena Uziębło z Siedlec śpiewa piosenki legendarnej bogini sceny, Marlene Dietrich. Z wykształcenia jest germanistką, a jej wielką pasją są język niemiecki oraz śpiew. Jest również założycielką Stowarzyszenia ProDeutsch w Siedlcach i od 7 lat podróżuje po Polsce i Niemczech ze swoim zespołem The Blue Angel. Spektakl muzyczny prezentuje historię życia słynnej niemieckiej aktorki na tle wydarzeń historycznych. Artystka wcielajaca się w postać Marleny Dietrich porusza się pomiędzy widzami, widzowie zapraszani są na scenę i biorą czynny udział w spektaklu, śpiewając piosenki wraz z artystami.
Marlena Uziębło otrzymała w 2011 r. nagrodę specjalną Unii Europejskiej za swój projekt.
Bilety: 16/20 zł

 

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz