„W tasi się nie mieści. Torebki damskie od XIX wieku do współczesności”

Do 5 stycznia 2020 roku w Muzeum w Tarnowskich Górach oglądać można wystawę „W tasi się nie mieści. Damskie torebki od początku XIX wieku do współczesności”.
image torebka – woreczek z naszytymi szklanymi koralikami o średnicy 0,1 cm, poł. XIX w., fot. materiały organizatora

Na ekspozycji zaprezentowano różnorakie torby, torebki i portfele. Ich uzupełnienie stanowią przedmioty, niegdyś noszone w torebkach. Wśród nich znajdują się m. in. kolekcje srebrnych precjozów, np. mało znane chatelaines, czyli klamry z łańcuszkami do dopinania notesika, ołówka, flakonika perfum i innych przedmiotów, które mogły być potrzebne kobiecie. Akcesorium tego typu trudno zaklasyfikować jako torebkę; jest to raczej przybornik, pełniący jej funkcję. Dawne drobiazgi wkładane przez elegantki do swoich torebek np. puderniczki, lusterka czy puzderka na tabletki, często były wykonywane z tego szlachetnego kruszcu. W latach dwudziestych XX wieku uzupełnieniem tego zestawu stała się papierośnica. Jednak w grupie artefaktów wykonanych w jubilerskim warsztacie najliczniej ukazane zostały torebki i portfele. Sporządzone w manierze secesyjnej ze srebrnej siatki, szczególnie popularnej na przełomie XIX i XX wieku. Ciekawostką jest, że tego typu torebki uchodziły za luksusowe dopełnienie wyjściowej garderoby.

Osią wystawy są torebki z pierwszej połowy XX wieku, kiedy na dobre ugruntowała się moda na to kobiece akcesorium. Swoją jakością zachwycają zwłaszcza skórzane egzemplarze szyte u rymarza lub kaletnika w latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku. Do ich wyrobu używano zarówno rodzimych, jak i egzotycznych gatunków skór. Szczególnie popularne były wówczas skóry z krokodyli i węży. Na wystawie prezentujemy kopertówki, torebki wizytowe, balowe, wieczorowe i wiele innych, których nie sposób precyzyjnie nazwać. Dopełnieniem ekspozycji są różnego rodzaju materiały ikonograficzne z torebką w roli głównej.

Wystawa została zorganizowana we współpracy z tarnogórzanką Adrianną Proszowską, która nie tylko użyczyła swojej kolekcji, ale również roztoczyła merytoryczną opiekę nad tym wydarzeniem. Pozostałe prezentowane obiekty pochodzą z Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum Historii Katowic, Muzeum w Rybniku i ze zbiorów własnych.

Bogusława Brol

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz