Wyjątkowa orkiestra w niezwykłym miejscu

W środę 30 sierpnia o godzinie 18.30 w sali widowiskowej Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji w Tarnowskich Górach, Śląska Orkiestra Kameralna zaprezentuje najbardziej rozpoznawalne utwory z kanonu muzyki poważnej – m.in. „Wiosnę” z cyklu Pory Roku op. 8 Antonio Vivaldiego, gdzie partię solową wykona maestro Robert Kabara, czy Divertimento D-Dur KV 136 Wolfganga Amadeusza Mozarta.
image fot. materiały organizatora

Śląska Orkiestra Kameralna kontynuuje projekt skierowany do publiczności pozbawionej regularnego kontaktu z szeroko pojętą kulturą muzyczną. Podobna akcja została już przeprowadzona przez Śląską Orkiestrę Kameralną z okazji jej Jubileuszu w ubiegłym roku i spotkała się z dużym zainteresowaniem. Do tej pory orkiestra wystąpiła przed osadzonymi w katowickim areszcie śledczym, pacjentami Archidiecezjalnego Domu Hospicyjnego im. Jana Pawła II w Katowicach oraz podopiecznymi Centrum Medycznego Skałka w Bukownie. Tym razem projekt został objęty wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Dostępna.


Wybitny skrzypek, a od kilku lat dyrygent i szef orkiestry Robert Kabara przyznał, że wszystkie dotychczasowe występy były dla muzyków dużym przeżyciem: „To nie są typowe miejsca na koncerty, dlatego za każdym razem towarzyszyły nam wielkie emocje, które jednak bardzo nas mobilizował”.


Śląska Orkiestra Kameralna to jeden z trzech zespołów artystycznych Filharmonii Śląskiej w Katowicach. Zespół koncertował w największych europejskich salach koncertowych: Concertgebouw w Amsterdamie, berliński Konzerthaus czy Sala „Verdi” Konserwatorium w Mediolanie. Dokonała szeregu nagrań, za które otrzymała prestiżowe nagrody, jak chociażby „Złotego Orfeusza” – Grand Prix International du Disque Lyrique w Paryżu. W ostatnich latach poszerza swój zakres działalności angażując się w projekty z artystami innych gatunków muzyki, by wspomnieć realizację nagrania oraz wspólne koncerty z Grzegorzem Turnauem, Leszkiem Długoszem, a także Kubą Badachem, czy Marcinem Wyrostkiem.

 

Koncert ma charakter otwarty, zatem wszyscy spragnieni kontaktu z żywą muzyką będą nań mile widziani. Wstęp wolny.

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz