Wystawa „Śląscy Teksańczycy wczoraj i dziś”

Wystawa Towarzystwa Przyjaciół Sławięcic, Father Leopold Moczygemba Foundation z Teksasu oraz Muzeum Diecezjalnego w Opolu.
image

Wystawa to 21 plansz tematycznych dotyczących zarówno historii emigracji, jak i współczesnych kontaktów potomków emigrantów z dzisiejszą Polską, a szczególnie ze Śląskiem. Ekspozycja pokazuje swoisty „most teksańsko-śląski”, który funkcjonuje dzięki wizytom różnych grup z Teksasu w Polsce oraz odwrotnie, dzięki wyprawom grup z Polski do USA. Ponadto do dyspozycji zwiedzających są dwie nowoczesne kolumny audiowizualne, z ekranami dotykowymi, które prezentują wywiady i nagrania.

 

Możemy posłuchać wypowiedzi m.in. Ojca Świętego Jana Pawła II, premiera Jerzego Buzka, arcybiskupa Alfonsa Nossola, biskupa Jana Wieczorka, prof. Doroty Simonides, senator Marii Pańczyk-Pozdziej, prof. Jana Miodka oraz wielu innych osobistości.

 

Niezwykłe wrażenie pozostawiają na zwiedzających archiwalne nagrania, w dobrej jakości, dokonane w Teksasie w roku 1963 przez dziennikarzy radia Wolna Europa.

 

Na wystawie, w trzech przeszklonych gablotach są prezentowane również przedmioty codziennego użytku dostarczone przez rodziny z Teksasu. Nie brakuje niespodzianki. Prezentowana jest literatura, która w ostatnich dziesięcioleciach zajmowała się tematem emigracji ze Śląska do Ameryki. Poniżej oraz w innych działach na niniejszej stronie internetowej znajdziecie Państwo wybrane elementy i materiały z tematyki związanej z wystawą.

 


 

wystawie towarzyszą wydarzenia:

 

1 marca, godz. 18.00, wstęp wolny
wernisaż
wystawy „Śląscy Teksańczycy wczoraj i dziś”

 

3 marca, godz. 17.00, wstęp wolny
„Teksas po rewolucji i wojnie amerykańsko-meksykańskiej” – prelekcja Rafała Ludwikowskiego

 

10 marca, godz. 18.00, wstęp wolny
„Śląska kindersztuba” – spotkanie z Edytą Kowalską

 

17 marca, godz. 18.00, wstęp wolny
„Śląsk daleki i bliski” – spotkanie z Marią Pańczyk-Pozdziej, prowadzenie: Maciej Szczawiński

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz

miejsca kultury

Facebook