12. Tyski Festiwal Monodramu MoTyF

Od 20 do 24 marca potrwa w Tychach już po raz dwunasty ogólnopolskie święto teatru jednego aktora – Tyski Festiwal Monodramu MoTyF. Oprócz spektakli konkursowych będzie to również okazja zobaczenia mistrzowskich monodramów Wiesława Komasy, Mariana Opani, czy Joanny Szczepkowskiej.
image

Tyski Festiwal Monodramu MoTyF wyróżnia jego formuła. Łączy ona w sobie zarówno popisy mistrzowskie, ale i głos aktorów nieprofesjonalnych, stającyvh do konkursu. Jest to dla nich niepowtarzalna szansa na to, aby rozwinąć się aktorsko – zaprezentować się na scenie, zebrać doświadczenie, poznać innych aktorów. Mają także okazję otrzymać wskazówki od jury, które tworzą znani, utalentowani i doświadczeni aktorzy. W tym roku w jury zasiądą m.in. Wiesław Komasa, Joanna Szczepkowska.

 

– Od czterech lat udaje się nam coś bardzo trudnego. Takie nazwiska jak Pszoniak, Stuhr, Peszek, Wrocławski, Szczepkowska i Komasa to aktorzy rozchwytywani zawodowo. Zaprosić taką osobowość aktorską na jeden lub dwa dni, aby zagrała spektakl i pojechała dalej jest dość łatwo. Nam się udaje zaprosić tych niekwestionowanych mistrzów sceny na ponad pół tygodnia, umożliwiając uczestnikom festiwalu czerpanie z ich wiedzy i doświadczenia. Najważniejszą jednak rzeczą jest fakt, że udało nam się zbudować platformę do dyskursu na temat tego, czym dziś jest monodram i jak to pojęcie ewoluuje, tworząc tym samym wciąż na nowo definicję tego pojęcia – przyznaje Paweł Drzewiecki – dyrektor Miejskiego Centrum Kultury, a zarazem dyrektor artystyczny festiwalu i jego juror, dodając, że dla niego podczas festiwalu najważniejsza jest atmosfera wielkiej teatralnej rodziny, bo w przypadku tego typu imprez nie jest to tak oczywiste. Podczas przesłuchań konkursowych dużą częścią widzów są uczestnicy festiwalu. Oni również głosują, decydując kto otrzyma jedną z nagród – Mały Wóz Tespisa.

 

 

program:

 

  • 20 marca (środa)

 

godz. 18.30 | Teatr Mały

Stanisława Celińska –„Malinowa...” | Inauguracja 12. Tyskiego Festiwalu Monodramu MoTyF

bilety: 50 zł

 

  • 21 marca (czwartek)

 

MCK Tychy, ul. Bohaterów Warszawy 26
spektakle konkursowe:

14.30 Aleksandra Łazarska – „Nie dla żartu”

15.45 Damian Kierek – „Pierwsza miłość”

17.00 Alicja Czarnuszka – „Mańka”

wstęp wolny

 

19.00 | Klub „Wilkowyje MCK”, Tychy, ul. Szkolna 94

Marta Pohrebny – „Rozmaryn”, „Słodka” – monodramy Marty Pohrebny, laureatki Grand Prix dwóch ostatnich edycji Festiwalu.

bilety: 15 zł

 

  • 22 marca (piątek)


MCK Tychy, ul. Bohaterów Warszawy 26
spektakle konkursowe:

14.30 Jerzy Kałduś „Eine kleine Nachtmusik”

16.00 Magdalena Mikler – „Sercątko”

17.00 Paweł Ziegler „Dobra Zwrotka”

wstęp wolny

 

20.00 | MCK Tychy, ul. Bohaterów Warszawy 26

Wiesław Komasa „Różewiczogranie” – spektakl mistrzowski

Tylko mistrz, krzesło i widzowie zgromadzeni wokół Aktora. Minimalistyczny, ale zapadający w pamięć monodram Wiesława Komasy oparty na różewiczowskiej „Kartotece” to wybitne aktorstwo, interpretacja i zręczne posługiwanie się głosem, mistrzowski dialog z widownią, postaciami wyobrażonymi i samym sobą.

bilety: 50 zł

 

  • 23 marca (sobota)

 

MCK Tychy, ul. Bohaterów Warszawy 26
spektakle konkursowe:

15.30 Milena Piejko „Być szczęśliwym”

17.00 Paweł Jaguś-Kostrzewski „Nieskończoność”

18.15 Angelika Sokólska „Ja, Mania”

19.15 Michał Studziński „Iwan Karamazow zwraca bilet”

wstęp wolny

 

  • 24 marca (niedziela)

 

godz. 17.30 | Teatr Mały, ul. Hlonda 1

Gala finałowa festiwalu

Joanna Szczepkowska – „Ida Kamińska” – spektakl mistrzowski

Joanna Szczepkowska, wybitna aktorka, która nie po raz pierwszy mierzy się z trudną sztuką monodramu. Wciela się w postać Idy Kamińskiej, polskiej aktorki żydowskiego pochodzenia, nominowanej do Oscara, kierowniczki Teatru Żydowskiego w Warszawie. W spektaklu nie zabraknie multimediów – zobaczymy film „Jej teatr” w reż. Władysława Forberta, a całość dopełni muzyka wykonywana na żywo.

bilety: 50 zł

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz