„Ad fontes, czyli ku źródłom”. Koncert w wykonaniu orkiestry Aukso

Muzeum Miejskie w Tychach zaprasza 26 listopada do Mediateki na koncert „Ad fontes, czyli ku źródłom” w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy Aukso pod dyrekcją Marka Mosia. Koncert wieńczy obchody Roku Reformacji.
image fot. materiały organizatora

Orkiestra wystąpi w nietypowym dla siebie repertuarze osiemnasto- i dziewiętnastowiecznym, natomiast warstwę tekstową przygotował profesor Zbigniew Kadłubek, który podążając do źródeł tekstów reformacyjnych dokonał wyboru, a także wolnego przekładu i adaptacji trzech dzieł literackich rozpiętych pomiędzy XVI a XX wiekiem. Teksty recytował będzie Artur Święs. X Symfonii h-moll Mendelssohna towarzyszyć będzie wiersz cieszyńskiego pastora Jerzego Trzanowskiego (XVII wiek). Dwa dzieła Jana Sebastiana Bacha uzupełni fragment traktatu samego Marcina Lutra „De libertate christiana”, czyli „O wolności chrześcijańskiej” w swobodnym tłumaczeniu i adaptacji Zbigniewa Kadłubka. Natomiast muzyka Edwarda Griega wybrzmi w towarzystwie słów ewangelickiego teologa Dietricha Bohnhoeffera (XX wiek).

 

Cykl wydarzeń z okazji Roku Reformacji sygnowany tytułem Pod znakiem Róży zorganizowało Muzeum Miejskie w Tychach we współpracy z Parafią Ewangelicko – Augsburską Apostołów Piotra i Pawła w Tychach. W jego ramach powstała wystawa „Ludzie, wiara, historia. Ewangelicy na ziemi pszczyńskiej”, którą do 31 grudnia można oglądać w siedzibie Muzeum w Starym Magistracie (pl. Wolności 1), wycieczki oraz 11. Tyskie Sympozjum Historyczne.


Przesłaniem cyklu wydarzeń jest przybliżenie historii luteranizmu, a jednocześnie zachęcenie do głębszego poznawania wiary pod znakiem Róży Marcina Lutra, godła reformacji protestanckiej i znaku Kościołów ewangelickich tradycji augsburskiej. Bogate kulturowe dziedzictwo reformacji na ziemi pszczyńskiej pozwala na poznanie i pogłębienie wiedzy o ewangelikach, którzy od XVI wieku do współczesności stanowią ważną część społeczności tego regionu i jej historii.

 

Niecodzienny spektakl muzyki i słowa honorowym patronatem objął Andrzej Dziuba Prezydent Miasta Tychy.

Bilety na koncert dostępne są w punktach sprzedaży Ticketpro na terenie całego kraju (w Tychach w sklepach Empik i Saturn), w sklepie internetowym www.ticketpro.pl oraz w Mediatece na godzinę przed koncertem (w przypadku dostępności miejsc).

 

„Ad fontes, czyli ku źródłom”
koncert wieńczący obchody Roku Reformacji
26 listopada 2017, godz. 18.00
Mediateka, al. Piłsudskiego 16, Tychy
Aukso Orkiestra Kameralna Miasta Tychy
Marek Moś – dyrygent
Artur Święs – recytacje

organizatorzy:
Muzeum Miejskie w Tychach
Parafia Ewangelicko – Augsburska Apostołów Piotra i Pawła w Tychach


program koncertu:
Feliks Mendelssohn-Bartholdy: X Symfonia h-moll
Jerzy Trzanowski: Zbliża się już wieczne lato
Jan Sebastian Bach: Badinerie
Marcin Luter: O wolności chrześcijańskiej (fragment)
Jan Sebastian Bach: Aria na strunie G
Dietrich Bohnhoeffer: ***(Dobrymi siłami cicho…)
Edward Grieg: Suita w dawnym stylu „Z czasów Holberga” op. 40

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz