„Drobiazg pełen mocy. 1972 – 2018”

Muzeum Miejskie w Tychach zaprasza na wystawę „Drobiazg pełen mocy. 1972 – 2018. Wystawa maskotek olimpijskich z kolekcji Henryka Grzonki”, którą będzie można oglądać od 9 marca do 5 maja.
image fot. materiały organizatora

Pierwszy – w 1972 roku – pojawił się jamnik o imieniu Waldi, potem – kolejno, co cztery lata – bóbr Amik i niedźwiedź Misza… w dalszych latach także orzeł amerykański, tygrys, kubistyczny pies, wilk, szop pracz… były też lalki greckie, abstrakcyjne i stalowe figurki, śnieżynka i kostka lodu…

Maskotki olimpijskie stanowią nierozłączny i pełnoprawny symbol olimpijski, są przy tym niekonwencjonalnymi promotorami kultury miasta i kraju – organizatora Igrzysk.

Te małe i cieszące oko przedmioty mają w sobie wiele energii i sportowego ducha.

 

Wystawa zorganizowana została z okazji roku olimpijskiego, jest również pretekstem do przypomnienia uniwersalnych, choć coraz trudniejszych w realizacji, wartości współczesnego sportu, a także podkreślenia, że Tychy to miasto wybitnych olimpijczyków.

Prezentuje zbiór maskotek z kolekcji Henryka Grzonki, autora audycji radiowych, wielokrotnego sprawozdawcy z letnich i zimowych igrzysk olimpijskich, a także innych imprez sportowych w kraju i za granicą, autora reportaży radiowych oraz książek. Prócz unikatowej kolekcji maskotek olimpijskich, Henryk Grzonka jest także posiadaczem zbioru cennych pamiątek związanych ze sportem żużlowym.

 

Tegoroczne Zimowe Igrzyska w PyeongChang pokazały, że jakkolwiek współczesny sport toczy wiele chorób, to jednak wizja olimpijskiego współzawodnictwa niezmiennie  wyzwala u sportowców najwyższy stopień ambicji, a u kibiców budzi emocje w najczystszej postaci. Prezentowane na wystawie maskotki olimpijskie to także jeden z fenomenów igrzysk. Są coraz bardziej wysmakowane plastycznie, to już często prawdziwe dzieła sztuki, tworzone przez uznanych artystów. A jednocześnie przekazują nam najprostsze wartości: przyjaźń, pokój, radość.

Piotr Zawadzki, kierownik Tyskiej Galerii Sportu, autor scenariusza wystawy





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz