jaZZ i okolice / jaZZ & beyond: Balcarová & Hutek Sextet – Life and Happiness of Julian Tuwim

Podczas kolejnego koncertu festiwalu jaZZ i okolice, tym razem w tyskiej Mediatece, zagra sekstet czeskiej trębaczki Štěpánki Balcarovej z wokalistką Małgorzatą Hutek.
image fot. materiały organizatora

Na płycie Life and Happiness of Julian Tuwim skomponowałam muzykę do dziewięciu wierszy mojego ulubionego polskiego autora Juliana Tuwima. Wiersze różnią się treścią - jest kilka wierszy radosnych, mamy ale tez wiersze z głębokim filozoficznym przesłaniem, jest trochę poezji miłosnej oraz jeden wiersz dla dzieci. Atmosfera poszczególnych kompozycji też jest zróżnicowana. Próbowałam w każdym utworze skorzystać z innego brzmienia i podkreślić w taki sposób treść wiersza - czasami nie gra perkusja, czasami fortepian, skorzystałam z rożnych tłumików na trąbce, z trzech rodzajów fletu i z kombinacji klarnetu, basklarnetu oraz saksofonów.

Štěpánka Balcarová

 

 

Štěpánka Balcarová jest czeską trębaczką, kompozytorką i dyrygentką. W 2012 roku ukończyła studia magisterskie na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w Instytucie Jazzu. Studiowała też jazz i aranżację w austriackim Grazu, u amerykańskiego aranżera i puzonisty Edwarda Partyki. Obecnie mieszka w Pradze, gdzie pracuje jako nauczyciel w Konserwatorium i Szkole im. Jaroslava Ježka oraz w dziale JAMA JAMA. Štěpánka Balcarová jest liderem kilku projektów muzycznych, są nimi czesko-polski Inner Spaces Quintet, duży zespół jazzowy Big Concept Art Orchestra oraz septet z polską wokalistką Małgorzatą Hutek. Aktywnie uczestniczy też w trio Petra Kořínka, oraz awangardowym projekcie polskiego pianisty Nikoli Kołodziejczyka Chord Nation.

(https://stepankabalcarova.cz/)

 

 

Malgorzata Hutek – wokal

Štěpánka Balcarová – trabka

Marcel Bárta - saksofony, klarnety

Robert Fischmann – flety

Nikola Kolodziejczyk – fortepian

Jaromír Honzák – kontrabas

Grzegorz Maslowski – perkusja

 

 

 

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz

miejsca kultury

Facebook