„Na południe! Tyska architektura i urbanistyka lat 70. i 80. w dzielnicy południowej: osiedla M, N i O” – spacer architektoniczny

Sobotnie letnie przedpołudnie warto spędzić wędrując po tyskich zakamarkach śladem tyskiej architektury i urbanistyki lat 70. i 80. XX wieku.

fot. Pawilon handlowy i budynki mieszkalne przy ulicy gen. Aleksandra Zawadzkiego (obecnie ul. Romana Dmowskiego), fot. Zygmunt Kubski, lata 70. XX wieku, ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Tychach

 

Wraz z początkiem lat 70. XX wieku rozpoczął się nowy etap wielkiej rozbudowy Tychów. Prace planistyczne i budowlane objęły tereny położone na południe od wykopu kolejowego, inicjując tym samym powstanie tzw. dzielnicy południowej. Kolejne powstające w dzielnicy zespoły zabudowy charakteryzowały się nowymi rozwiązaniami w zakresie układów urbanistycznych, form architektury oraz technologii budowlanych. Ich zrealizowane fragmenty są rezultatem szeregu uwarunkowań, które wpływały na decyzje projektowe oraz możliwość i zakres ich realizacji. Zagadnienia te zostaną omówione w trakcie dwuczęściowego cyklu spacerów – trasa pierwszej części obejmuje tereny osiedli N i O wraz obszarem nieukończonego Centralnego Ośrodka Miejskiego, a także osiedle M.

 

Druga część spaceru odbędzie się 13 sierpnia 2022 (sobota) o godz. 11.00: „Na południe! Tyska architektura i urbanistyka lat 70. i 80. w dzielnicy południowej: osiedla K, L i S”.

 

data: 23 lipca 2022 (sobota), godz. 11.00–13.00
miejsce zbiórki: ul. K. Darwina (pod pomnikiem Hanny i Kazimierza Wejchertów), Tychy
prowadzi: Mateusz Miłoń
zapisy: 887 450 212 (także SMSem), g.oleksy@muzeum.tychy.pl
wstęp wolny

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz