Potańc z Kapelą Niwińskich

Muzeum Miejskie w Tychach zaprasza 20 października na spotkanie z cyklu „Kultowe Osiedle A” oraz „Z przytupem”.
image fot. materiały organizatora

Muzeum Miejskie w Tychach kontynuuje działania w przestrzeni Osiedla A. Tym razem odbędą się tańce połączone z elementami nauki podstawowych kroków oraz zabaw tanecznych. Będzie to także wyjątkowa okazja, by poznawać kolejne instrumenty, na których grają muzycy Kapeli Niwińskich.

 

Ten muzyczny kolektyw to uczniowie wiejskich muzykantów, praktycy i badacze muzycznych tradycji Polski, inicjatorzy działań na rzecz ożywiania rodzimej tradycji muzycznej. Czerpią z muzyki skrzypcowej Polski Centralnej i południowo-wschodniej – uczyli się jej wprost od rdzennych mistrzów oraz znajdowali w archiwalnych nagraniach i zapisach nutowych. Wykonując wiejskie tańce i zabawy, sięgają po sprawdzoną przez pokolenia formułę spontanicznego, wiejskiego muzykowania, kultywując taneczny kontekst starej muzyki. Grają m. in. wiejskie oberki i ciągłe mazury śpiewaki, poleczki, krakowiaki, walczyki. Chętnie wracają ze swoją muzyką do miejsc, z których ona wyszła – grali na lokalnych festiwalach, wiejskich i miejskich potańcówkach oraz weselach.

 

gospodarze: Kapela Niwińskich
Mateusz Niwiński – skrzypce
Agnieszka Niwińska – baraban, bęben obręczowy
Kuba Mielcarek – basy
Aleksander Kwietniak – klarnet


wstęp wolny

 

„Z przytupem” to propozycja Muzeum Miejskie w Tychach w ramach cyklu „Kultowe Osiedle A” oraz Programu Rewitalizacji dla Miasta Tychy.

 

powiązane miejsca kultury:

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz