„Raz widziałem przy niedzieli rybki srebrne trzy w kąpieli…” W świecie ilustracji i rzeźb Józefa Wilkonia

Ekspozycja jest zaproszeniem do świata kreowanego przez Józefa Wilkonia. Ten 90–letni mistrz ilustracji dziecięcej to też malarz, rzeźbiarz i autor scenografii. Zilustrował blisko dwieście książek dla dzieci i dorosłych – współpracował m.in. z „Naszą Księgarnią”, „Czytelnikiem”, Wydawnictwem Literackim, Krajową Agencją Wydawniczą. Jego oryginalny styl jest natychmiast rozpoznawalny dzięki charakterystycznej kresce, indywidualnym środkom wyrazu i malarskości przedstawienia.
image ilustracja Józefa Wilkonia

Jedną z pierwszych ilustracji był paw, kolejnymi były ryby, tygrysy, mamuty, osiołek Joko, koty, psy, konie i wiele innych — przez lata powstał cały zwierzyniec. Prezentowany na wystawie zwierzęcy repertuar jest niezwykły — stanowią go ilustracje, a także „ilustracje przestrzenne” — jak o swoich rzeźbach mówi sam Mistrz. W kolejnych przestrzeniach wystawy przemierzysz przestworza, by następnie udać się w gęstwinę puszczy oraz do egzotycznej i nieujarzmionej dżungli, poznasz także tajemnice morskich głębin. Otworem stanie inspirujący świat trzech żywiołów — powietrza, ziemi oraz wody — mniej lub bardziej znany, nieustannie nas otaczający, w którym doskonale odnajdują się różnorodne zwierzęta. To świat zmieniających się zjawisk natury — choć niezwykle barwny, bywa także mroczny i tajemniczy.

 

To nie tylko ekspozycja dla najmłodszych, do rodzinnego eksplorowania i doświadczania. To też okazja do sentymentalnego powrotu do dzieciństwa i przypomnienia sobie literatury dziecięcej, która nas kształtowała.

 

Prezentowane na wystawie ilustracje oraz rzeźby pochodzą ze zbiorów Fundacji „Arka” im. Józefa Wilkonia.

 

Wystawie towarzyszą rodzinne kameralne międzypokoleniowe warsztaty: „Opowiem Ci bajkę…”, „Dziecięcy taszyzm” i „Pejzaż morskich głębin” oraz spacer „Leśni scenografowie”.
zapisy: Agata Berger–Połomska, Anna Kura 32 327 18 20–21, wew. 24, e-mail: a.berger@muzeum.tychy.pl, a.kura@muzeum.tychy.pl

* Tytułowy cytat pochodzi z książki Tadeusza Kubiaka „Pawie wiersze” (1961).

kuratorka: Agata Berger–Połomska
przygotowanie wystawy: Agata Berger–Połomska, Aleksandra Matuszczyk
współpraca: Fundacja „Arka” im. Józefa Wilkonia

8 lipca–13 września 2020
miejsce: Stary Magistrat, pl. Wolności 1, Tychy
wstęp wolny

 

wydarzenia towarzyszące wystawie:
kameralne oprowadzanie po wystawie z Agatą Berger–Połomską

  • 26 lipca 2020 (niedziela), godz. 16.00
  • 23 sierpnia 2020 (niedziela), godz. 16.00
  • 13 września 2020 (niedziela), godz. 16.00

 

organizatorzy:
Muzeum Miejskie w Tychach
Fundacja Arka im. Józefa Wilkonia

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz