Spotkanie online z Joanną Gierak-Onoszko

Gościem kolejnego spotkania z cyklu „Dom jest jak człowiek” będzie Joanna Gierak–Onoszko, autorka książki „27 śmierci Toby'ego Obeda”, wydanej w maju 2019 roku nakładem Wydawnictwa Fundacji Instytut Reportażu „Dowody na istnienie”, nagrodzonej Nike Czytelników 2020.
image

Reportaż o historii Kanady, okrutnej próbie wymazania kultur i o tym, jak wielką cenę płacą za to współcześni. To też przestroga uniwersalna w swym przekazie – o niewinnych początkach zachłanności; o szacunku i jego braku; o tym, jak głębokie i daleko idące konsekwencje może mieć przyzwolenie na wykluczenie; o tym, jak, i czy w ogóle, wzrasta człowiek, którego pozbawiono korzeni; o bólu, który zostaje w narodzie przez pokolenia i o tym, jak niebezpieczne jest preparowanie historii i wymazywanie dziejów; w końcu o tym także, ile kosztuje odwrócenie wzroku. To reporterska opowieść o winie i pojednaniu, zbrodni bez kary i ludziach, którzy wymykają się przeznaczeniu.

 

To też jest Kanada: siedem zapałek w słoiku, sny o czubkach drzew, powiewające na wietrze czerwone suknie, dzieci odbierane rodzicom o świcie. I ludzie, którzy nie mówią, że są absolwentami szkół z internatem. Mówią: jesteśmy ocaleńcami. Przetrwaliśmy. „Zniszczono cały nasz naród. Nigdyśmy się nie podnieśli. W Europie ekscytujecie się modą na Kanadę, bo patrzycie na nią przez kolorowe skarpetki naszego nowoczesnego premiera. Ale prawda mniej się nadaje do lajkowania” – powiedział autorce jeden z bohaterów tej książki.

 

Joanna Gierak-Onoszko spędziła w Kanadzie dwa lata, sprawdzając, co ukryto pod tamtejszą kulturową mozaiką. W swoim reportażu autorka kreśli obraz Kanady, który burzy nasze wyobrażenia o tym kraju. Dlaczego Kanada ściąga dziś z pomników i banknotów swoich dawnych bohaterów? Jak to możliwe, że odbierano tam dzieci rodzicom? Czyja ręka temu błogosławiła?

 

„Dom jest jak człowiek” to cykl zorientowany na to, co najbliższe: miejsce zamieszkania w wymiarze mikro – siedlisko, ulicę, osiedle, parafię – małą społeczność i jej codzienne życie. Gośćmi są autorzy podejmujący niepozorne, a przecież ważne etnograficznie, tematy lokalne.

 

Joanna Gierak-Onoszko – absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego i Polskiej Szkoły Reportażu; do 2018 roku dziennikarka związana z tygodnikiem „Polityka”. Publikowała też m. in. w „Dużym Formacie”, „Piśmie. Magazynie opinii” i „Non/fiction – nieregularniku reporterskim”; laureatka nagrody dla najlepszego reportażu prasowego na Festiwalu Wrażliwym za tekst o międzynarodowej akcji ewakuowania psa z Aleppo (2017); nominowana do Polsko–Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego za reportaż o lekarzach i wolontariuszach pomagających uchodźcom w Berlinie (2015); zajmuje się bohaterami drugiego planu; „27 śmierci Toby’ego Obeda” to jej debiut książkowy, owoc dwóch lat spędzonych w Kanadzie.

 

Spotkanie online z Joanną Gierak–Onoszko

prowadzi: Anna Kura
spotkanie online: streaming live na facebookowym profilu Muzeum Miejskiego w Tychach
dostęp bezpłatny

 

 





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz