Stwórz swoją własną grę! „Tychy bliżej ciebie” – miejskie memory w warunkach domowych

Co robić w pierwsze wiosenne dni, jeśli nie można wyjść na plac i wejść na klopsztangę? Muzeum Miejskie w Tychach ma na to domowe rozwiązanie.
image Tychy, os. D, 1965 rok, fot. Andrzej Czyżewski, ze zbiorów MMTy

Kto nie zna gry „memory”? Polega ona na odnajdywaniu par tych samych kart. To propozycja dla dwóch lub więcej graczy, ale i dla jednego będzie ciekawą zabawą.

Muzeum Miejskie w Tychach proponuje przygotowanie własnej wersji gry. Możesz do tego wykorzystać zdjęcia pochodzące z wirtualnej mapy-archiwum ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Tychach „ABC – Architektura Bliżej Ciebie” (www.abc.tychy.pl). Sam ustalasz poziom trudności – im więcej kart, tym trudniejsza gra. Załączona instrukcja pomoże wykonać własną talię. Jeśli nie masz czasu na wybieranie zdjęć, poniżej znajdziesz również gotowy pakiet fotografii.

Praca nad własną talią kart to okazja do lepszego poznania Tychów, odkrycia jak zmieniało się miasto i jak dawniej wyglądały znane miejsca. Młodsi będą mieli szansę odkryć nieznaną dotąd historię miejsc, a starsi powrócą do wspomnień. To też możliwość rozmowy z domownikami o tym, jak zmieniła się najbliższa przestrzeń, jak dawniej wyglądały sklepy i jak zmieniły się środki transportu, jak się ubierano i jak bawiły się dzieci. A może byliście w tym miejscu kiedyś wspólnie?

 

Jak w to grać?

Gra polega na rozłożeniu wszystkich kart na równej płaskiej powierzchni fotografiami do dołu. Następnie uczestnicy odkrywają karty, szukając par. W jednym ruchu można odsłonić tylko dwie karty. Jeśli do siebie nie pasują, należy odwrócić je z powrotem fotografią do dołu i starać się zapamiętać widok, który przedstawiały. I oczywiście nie zmieniać położenia kart. Jeśli pasują, można je zabrać. Wygrywa ten, kto zgromadzi najwięcej par.

 

Co będzie potrzebne?

● papier A4 do wydruków (zwykły lub grubszy)

● drukarka z czarnym tuszem

● nożyczki

● klej

● tekturki/gruby papier/tekturowe opakowania do utwardzenia kart

 

Szczegółowa instrukcja i zdjęcia do pobrania dostępne są na stronie muzeum.

 

 

 

 





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz