Festiwal Fotografii Dokumentalnej Tychy Press Photo 2021

W najbliższy weekend odbędzie się 21. Festiwal Fotografii Dokumentalnej Tychy Press Photo. W jego trakcie poznamy wyniki konkursu i obejrzymy wystawę 89 zdjęć z minionego roku. W programie są również spotkania i pokazy zdjęć gości festiwalu – w formule online.
image

program festiwalu:


13 marca (sobota), godz. 19.30 | kanał Galerii „Obok” w YouTube


pokaz zdjęć gościa specjalnego Anny Lewańskiej

otwarcie wystawy pokonkursowej

ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród


14 marca (niedziela), godz. 17.00 | kanał Galerii „Obok” w YouTube


pokazy zdjęć gości: Marzeny Bugały, Marcina Giby i Irka Dorożańskiego


Wystawa pokonkursowa w Miejskiej Galerii Sztuki „Obok” (Pasaż Kultury Andromeda, pl. Baczyńskiego 2) będzie dostępna stacjonarnie, czynna do 16 kwietnia.

 

W konkursie mogły brać udział osoby fotografujące, które mieszkały lub pracowały w minionym roku w Tychach, a także osoby niezwiązane z miastem, ale w tym przypadku zgłaszane fotografie musiały być wykonane na terenie Tychów. Pula nagród to 3000 zł. W konkursie wzięło udział 40 osób, które zgłosiły łącznie 406 fotografii. Na wystawę pokonkursową jurorzy wybrali 89 zdjęć od 23 autorów. Jurorzy przyznali nagrody i wyróżnienia w trzech kategoriach: najlepszy fotoreportaż, najlepsza fotografia i najlepsze zdjęcie (fotoreportaż) wykonane w Tychach.

 

Pandemia miała i ma niezaprzeczalny wpływ na możliwości wyboru tematów, a także na techniczne możliwości ich realizacji, pojawiło się wiele zdjęć wykonywanych z góry, z dronów. Miłośników fotografii wyraźnie dotknęły ograniczenia w przemieszczaniu się, a przecież „bycie łazikiem” to niezbędna składowa „bycia dobrym fotografem”. Najważniejsze, że podczas oglądania nadesłanych prac czułam, że autorzy zdawali sobie sprawę z istotnego założenia. Żeby zrobić dobre zdjęcie trzeba być wiernym jednej zasadzie: widzieć co się fotografuje, a nie fotografować co się widzi.

Anna Lewańska – przewodnicząca jury


Oprócz Anny Lewańskiej w jury znaleźli się także: Rafał Klimkiewicz (fotoreporter, szef agencji fotograficznej Edytor.net, wieloletni juror TPP), Arkadiusz Ławrywianiec (fotoreporter, prezes ZPAF Okręg Śląski), Wojciech Łuka (kurator Miejskiej Galerii Sztuki „Obok”) i Marcin Zimnal (sekretarz jury, nie oceniający zdjęć – od 21 lat współorganizator TPP).

 

Anna Lewańska
Najbardziej lubi portretować ludzi, ponieważ ceni sobie kontakt z drugim człowiekiem, tak samo dobrze czuje się w fotoreportażu i w szeroko pojętej fotografii ulicznej. Podczas swoich podróży fotografowała w niemal czterdziestu krajach. Przez siedem lat była fotoreporterem i fotoedytorem „Gazety Wyborczej”, później przez 4 lata pracowała jako fotograf w Australii. Podróż powrotna trwała pół roku i okazała się kolejną fotograficzną przygodą. W minionym roku została laureatką I nagrody w kategorii „Ludzie, zdjęcie pojedyncze” w konkursie Grand Press Photo.

 

Marzena Bugała
Od kilkunastu lat pracuje jako fotoreporterka „Dziennika Zachodniego”, realizując m.in. tematy newsowe, społeczne, wykonując portrety i realizując autorskie projekty fotograficzne. W 2020 roku dwukrotnie jej fotografie newsowe obiegły całą Polskę i media zagraniczne. Zdjęcie hajlującego w stronę katowickiej policji pseudokibica wywołało ogólnopolską dyskusję. Fotografia dziewczyny na schodach katowickiej katedry otoczonej zniczami i kordonem policji stało się ikoną strajku kobiet. Jest laureatką między innymi konkursów „Obiektywnie Śląskie”, Śląska Fotografia Prasowa, Konkurs Fotografii Sportowej, Inny Czas, Wielkim Konkursie Fotograficznym National Geographic i Human Doc. Nagrodzona tytułem Dziennikarki Roku w plebiscycie „Dziennika Zachodniego”.

 

Marcin Giba
Ukończył Instytut Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w czeskiej Opawie. Jest dyrektorem artystycznym Rybnickiego Festiwalu Fotografii. W fotografii fascynuje go możliwość kreacji. Od 2018 roku wykonuje Podniebne Obrazy za pomocą drona, co przyniosło mu już wiele nagród na międzynarodowych i krajowych konkursach fotograficznych m.in. Sony World Photography Awards, Urban Photo Awards, Chromatic Photography Awards, Fine Art Photography Awards, Moscow International Foto Awards i Tokyo International Foto Awards. Jego dronowe zdjęcia można było zobaczyć na wystawach w Londynie, Sydney, Moskwie, Pradze, Bratysławie, Krakowie czy Trieście.

 

Irek Dorożański
Fotografią zajmuje się od ponad 20 lat. Głównym nurtem w jego pracy jest dokument społeczny i fotografia sportowa. W obydwu przypadkach interesuje go człowiek w środowisku, w którym się znalazł, a także jego zmagania z życiem codziennym. W zdjęciach lubi sytuacje nieoczywiste „na uboczu”. Swoją przygodę z zawodem fotoreportera zaczynał w „Dzienniku Zachodnim”. Obecnie freelancer, współpracuje z agencjami prasowymi. Jest laureatem kilkunastu nagród w największych polskich konkursach fotografii prasowej (m.in. BZ WBK Press Foto, Śląska Fotografia Prasowa). Od prawie dekady współtworzy wizerunek Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk. Absolwent Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Czechy).

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz