„Krzyżowscy z Tychów. Portret niezwykłej rodziny” - nowa wystawa w Muzeum Miejskim w Tychach

„Krzyżowscy z Tychów. Portret niezwykłej rodziny” – to tytuł wystawy, którą 26 września otworzy Muzeum Miejskie w Tychach. Wernisaż zaplanowano o godz. 17.00. Wstęp na otwarcie wystawy tylko za zaproszeniami.
image Rodzina Krzyżowskich przed domem w tyskiej dzielnicy Glinka, ok. 1926 rok, fot. ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Tychach

Ekspozycja prezentowana będzie w siedzibie głównej muzeum przy placu Wolności 1.

 

Wystawę poświęconą rodzinie Krzyżowskich przygotowuje Agnieszka Ociepa, kustosz w Dziale Historii tyskiego muzeum:

„Na wystawie zostanie zaprezentowana bogata dokumentacja pisana i fotograficzna, obiekty związane z działalnością patriotyczną, kulturalną i kościelną rodziny, twórczość malarska i rzeźbiarska, a także obiekty związane z życiem codziennym, nauką i pracą rodziny. Zwiedzający będą mogli obejrzeć m.in. sztandar tyskiego gniazda (oddziału) Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” z 1923 roku (obiekt po konserwacji), portret Anny Krzyżowskiej pędzla Ludwika Konarzewskiego, wypożyczony z Muzeum Historii Katowic oraz portret Stefana Krzyżowskiego pędzla Stanisława Mazusia.”

Rodzina Krzyżowskich przybyła na Górny Śląsk z Warszawy w połowie lat dziewięćdziesiątych XVIII wieku, po upadku powstania kościuszkowskiego. Część rodziny osiedliła się w przysiółku tyskim Czułów. Na początku XX wieku dom rodziny Krzyżowskich znajdował się w przysiółku Glinka (dom stoi nadal, jest zamieszkiwany przez potomków rodziny).

 

W domu panowała atmosfera patriotyczna. Szczególnie aktywnie w działalność w polskim ruchu narodowym zaangażowani byli bracia Stanisław, Stefan, Franciszek i siostra Maria. Byli współzałożycielami i członkami miejscowego Towarzystwa Śpiewaczego „Harmonia” oraz gniazda Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, organizacji, której celem było rozwijanie świadomości narodowej i podnoszenie sprawności fizycznej polskiej młodzieży. Po zakończeniu I wojny światowej rodzina Krzyżowskich zaangażowała się w walkę o przyłączenie Górnego Śląska do Polski. Stanisław Krzyżowski był dowódcą batalionu północnego Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska na powiat pszczyński (Tychy znajdowały się wówczas w jego granicach) w I powstaniu śląskim, w II i III powstaniu był komendantem powiatowym. Maria Krzyżowska była w III powstaniu śląskim kierowniczką oddziału sanitarnego Polskiego Czerwonego Krzyża na cały powiat pszczyński.


  W okresie międzywojennym Krzyżowscy aktywnie angażowali się w działalność organizacji o charakterze patriotycznym, kulturalnym i kościelnym w Tychach. W latach II wojny światowej bracia Franciszek, Mieczysław i Paweł byli organizatorami ruchu oporu na terenie Tychów i okolicznych miejscowości.

 

W 1981 roku Miejska Rada Narodowa w Tychach podjęła uchwałę w sprawie nadania jednej z tyskich ulic imienia Rodzeństwa Krzyżowskich.Zwiedzającym wystawa udostępniona zostanie 27 września, potrwa do listopada 2013 roku. Wstęp do Muzeum Miejskiego w Tychach jest bezpłatny.

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz