„Ludzie, wiara, historia” - wystawa w Starym Magistracie

Wystawa „Ludzie, wiara, historia. Ewangelicy na ziemi pszczyńskiej” wpisuje się w cykl wydarzeń sygnowanych tytułem „Pod znakiem Róży”, organizowanych przez Muzeum Miejskie w Tychach i Parafię Ewangelicko – Augsburską Apostołów Piotra i Pawła w Tychach z okazji Roku Reformacji.
image Róża Lutra, witraż w kościele ewangelickim w Studzionce, fot. Artur Pławski

Na wystawie zaprezentowane zostaną obiekty pochodzące z archiwów parafii ewangelicko – augsburskich oraz zbiorów prywatnych ewangelików. Ekspozycja ma przybliżyć historię luteranizmu, a jednocześnie zachęcić do głębszego poznawania wiary i lepszego jej zrozumienia.

Przesłaniem cyklu wydarzeń jest przybliżenie historii luteranizmu, a jednocześnie zachęcenie do głębszego poznawania wiary pod znakiem Róży Marcina Lutra, godła reformacji protestanckiej i znaku Kościołów ewangelickich tradycji augsburskiej. Bogate kulturowe dziedzictwo reformacji na ziemi pszczyńskiej pozwala na poznanie i pogłębienie wiedzy o ewangelikach, którzy od XVI wieku do współczesności stanowią ważną część społeczności tego regionu i jej historii.

W ramach cyklu odbędą się także 11. Tyskie Sympozjum Historyczne „Ewangelicy na ziemi pszczyńskiej” (6 listopada, godz. 10.00 – 15.00, ul. Katowicka 9) oraz koncert w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia (26 listopada, godz. 18.00, Mediateka, al. Piłsudskiego 16). Oba wydarzenia honorowym patronatem objął Prezydent Miasta Tychy Andrzej Dziuba.

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz