Przynieś fotografię, podziel się opowieścią. Trwa akcja Muzeum Miejskiego w Tychach

Muzeum Miejskie w Tychach przypomina o akcji „Pocztówki z podróży”, którą zainicjowało z okazji stulecia odzyskania niepodległości. Akcja poszukiwania zdjęć trwa do 14 września.
image Zdjęcie z rodzinnego archiwum Joanny Kucz-Pieczki/ Tychy, 1975 rok | materiały prasowe organizatora

Muzeum poszukuje zdjęć wykonanych pomiędzy 1918 a 2018 rokiem – sytuacyjnych, rodzinnych, portretów, jak również tych uwieczniających zwykłe-niezwykłe życie codzienne osób związanych z Tychami.

 

Punktem odniesienia naszych poszukiwań jest historia Tychów – miejscowości starej i młodej jednocześnie, która po 1950 roku stała się nagle domem ludności przybywającej z całej Polski i osiedlającej się obok ludzi mieszkających tu od pokoleń. Publikacja zgromadzonych fotografii i towarzyszących im historii rozpocznie się sto dni przed końcem roku na muzealnym fanpage’u na Facebooku oraz na stronie internetowej Muzeum. Staną się one także kanwą muzealnej wystawy.

 

„Pocztówki z podróży” to sto opowieści na stulecie odzyskania niepodległości ukrytych na stu fotografiach pokazujących jak wyjątkowa jest historia Polski i jak wiele może mieć odcieni.

 

Poniżej przykładowy opis fotografii (można go znaleźć także – wraz z regulaminem – na stronie internetowej Muzeum Miejskiego w Tychach www.muzeum.tychy.pl).

 

Jedno z moim ulubionych zdjęć - ja z moją kochaną Mamą. Zostało zrobione 24 października 1975 roku, w dniu urodzin mojej Mamy. Ja urodziłam się 28 lipca, więc mam tu prawie trzy miesiące. Zdjęcie zrobił kolega brata mojej Mamy. Mieszkaliśmy wtedy z dziadkami (rodzicami Mamy) w trzypokojowym mieszkaniu na parterze przy ul. Budowlanych 23. Choć po kilku latach wyprowadziliśmy się do własnego M3 na ul. Koniewa (obecnie Armii Krajowej), długo jeszcze, bo aż do czasów studenckich, dom dziadków był moim drugim domem. Lubię piękny uśmiech mojej mamy na tej fotografii i moją roześmianą buzię. Gdziekolwiek bym się nie udała, tę fotografię zawsze zabiorę ze sobą.


Joanna Kucz-Pieczka

 

 

Pocztówki z podróży to działanie Muzeum Miejskiego w Tychach w ramach Programu Niepodległa, obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz