Tyska Galeria Sportu otwiera się dla zwiedzających

Wielkie otwarcie Tyskiej Galerii Sportu już 30 lipca. Na odwiedzających czeka mnóstwo atrakcji, w tym: pokazy sportowe, konkursy, studio komentatorskie, a przede wszystkim możliwość zwiedzania wyjątkowej ekspozycji.
image

Tyska Galeria Sportu to nowy oddział Muzeum Miejskiego w Tychach. To unikatowe na skalę kraju miejsce w niebanalny sposób opowiadać będzie o historii tyskiego sportu i jego najwybitniejszych przedstawicielach. Ekspozycja stała Tyskiej Galerii Sportu to niezwykła, pełna emocji opowieść o sportowej pasji. Bo choć Tychy są młodym miastem, to na sportowych arenach osiągnęły już wiele. Na wystawie nie zabraknie więc gwiazd wielkiego formatu, zarówno tych z przeszłości, jak i współczesnych.

 

Tyska Galeria Sportu zostanie otwarta dla zwiedzających już 30 lipca o godz. 10.00. W dzień otwarcia na gości czeka mnóstwo atrakcji. Organizatorzy zaplanowali m.in. wspólną rozgrzewkę, pokazy judo i aikido, trening futbolu amerykańskiego, zabawy i konkursy wiedzy oraz piłkarską strzelnicę. Będzie też można przymierzyć sportowe stroje i spróbować swoich sił w roli komentatora. W dzień otwarcia po ekspozycji Galerii będzie oprowadzał jej kierownik, a jednocześnie autor koncepcji merytorycznej - Piotr Zawadzki, który z pewnością opowie odwiedzającym fascynujące sportowe historie.

 

Cieszę się, że po wielu miesiącach pracy Tyska Galeria Sportu zostanie otwarta. To będzie wyjątkowe miejsce dla wszystkich fanów sportu w naszym mieście, nie tylko kibiców piłki nożnej czy hokeja na lodzie. Z Tychami związanych jest również wielu innych wybitnych sportowców, medalistów mistrzostw świata i igrzysk olimpijskich. To reprezentanci lekkoatletyki, kajakarstwa, sportów walki, siatkówki, piłki ręcznej, koszykówki i innych dyscyplin. Ich pamiątki, fotografie i sportowe wspomnienia będzie można znaleźć w Tyskiej Galerii Sportu, do której już dziś serdecznie Państwa zapraszam – mówi Andrzej Dziuba, prezydent Tychów i pomysłodawca powstania Tyskiej Galerii Sportu.

 

Z otwarcia nowego oddziału cieszy się też Aleksandra Matuszczyk, dyrektorka Muzeum Miejskiego w Tychach - Zaczyna się nowy, fascynujący rozdział w życiu miasta i muzeum. Dzięki TGS poznamy miastotwórczą rolę sportu, która w Tychach objawiła się niezwykle silnie. Mamy nadzieję, że to miejsce w twórczy sposób połączy kulturę i sport. Z pewnością inicjować będziemy działania edukacyjne ze szczególnym uwzględnieniem projektów społecznych. Aleksandra Matuszczyk podkreśla też rolę interdyscyplinarnego zespołu pracującego przy przygotowaniu wystawy - Do współpracy przy tworzeniu ekspozycji stałej zaprosiliśmy szerokie grono pasjonatów - od sportowców-darczyńców, przez ekspertów, konserwatorów, po scenografów i architektów. Jesteśmy dumni zarówno z tej współpracy, jak i z jej efektu.

 

W Tyskiej Galerii Sportu poznamy sportowe historie m.in. medalistów olimpijskich: piłkarza Romana Ogazy, lekkoatletki Lucyny Langer-Kałek czy kajakarki Karoliny Naji. Wyjątkowe miejsce zajmuje temat piłki nożnej i hokeja. Na wystawie znajdziemy nietypowe eksponaty, które były świadkami najważniejszych wydarzeń sportowych w Tychach i z udziałem tyszan na arenach światowych. Sportowe pamiątki do TGSu przekazali m.in. Arkadiusz Milik, Jerzy Dudek, Mariusz Czerkawski, Henryk Gruth, Krzysztof Oliwa, Zygmunt Hanusik, Karolina Naja, Lucyna Langer-Kałek, Aleksandra Jagieło, Karolina Hamer i Marcin Held. Prawdziwą perełką wśród eksponatów jest koszulka firmy “Puma”, w której piłkarze GKS-u Tychy rozgrywali w 1976 roku słynne mecze w Pucharze UEFA z 1.FC Koeln.

 

Od 30 lipca Tyska Galeria Sportu będzie otwarta dla zwiedzających od wtorku do piątku w godzinach od 10.00 do 17.00. Chętni będą mogli zobaczyć ekspozycje także w dni meczowe - od 2 godzin przed meczem do jego zakończenia. Wraz z początkiem września Tyska Galeria Sportu zainicjuje stałe cykle edukacyjne i lekcje muzealne dla dzieci i młodzieży.

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz