„Tyskie motywy. Fotografie z lat 50., 60., 70./80. XX wieku”

W Galerii Muzeum Miejskiego w Tychach w Centrum Medycznym Paprocany do końca września można oglądać wystawę „Tyskie motywy. Fotografie z lat 50., 60., 70./80. XX wieku”.
image Perspektywa alei Niepodległości, lata 70. XX wieku, autor. Zygmunt Kubski, zbiory MMTy

Wystawa to wybór zdjęć z okresu powstawania miasta, a ściślej: północnej jego części. Fotografie dokumentują wzrost i rozwój kolejnych osiedli, których lokatorami byli najczęściej ludzie spoza Tychów. Osiedla nazywano literami alfabetu, które kojarzono z inicjałem imion żeńskich (A jak Anna, B jak Barbara, C jak Celina itd.). Nazwy ulic natomiast zaczynały się od litery oznaczającej osiedle (np. ulica Batorego czy Biblioteczna na osiedlu B).


Możemy tu z sentymentem powspominać, przyjrzeć się urodzie nowo powstałych obiektów, nie skażonych jeszcze modernizacjami, panującej wówczas modzie, markom samochodów nielicznie obecnych jeszcze wtedy na ulicach, wystrojom witryn sklepowych i kawiarń.


Autorami pokazanych zdjęć są Zygmunt Kubski, Andrzej Czyżewski, Stanisław Kasperowicz, Zygmunt Wieczorek, Roman Stróżyczak, Teresa Szot. Fotografie pochodzą z kolekcji Muzeum Miejskiego w Tychach.

 

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz