Tyskie sportowe sławy – baza danych o znanych postaciach sportu w Tychach

Tyska Galeria Sportu Muzeum Miejskiego w Tychach udostępniła pierwszą bazę danych o znanych postaciach sportu w Tychach.
image fragment wystawy stałej TGS, fot. Barbara Kubska, materiały prasowe organizatora

Ten wyjątkowy i jedyny zbiór to legendy ze złota i spiżu – zarówno sportowcy, jak i trenerzy, przedstawiciele i przedstawicielki takich dyscyplin, jak: boks, bowling, futbol amerykański, futsal, himalaizm, hokej na lodzie, judo, ju-jitsu, karate, kajakarstwo, kickboxing, kolarstwo, koszykówka, lekkoatletyka, mieszane sztuki walki (MMA), piłka nożna, piłka ręczna, pływanie, siatkówka i zapasy.

 

Baza jest dostępna na stronie internetowej Tyskiej Galerii Sportu.

 

Wśród 60 nazwisk m. in. hokeiści Mariusz Czerkawski, Henryk Gruth, Krzysztof Oliwa, piłkarz Jerzy Dudek, lekkoatleta Witold Bańka, himalaiści Krzysztof Wielicki, Adam Bielecki. W bazie znalazły się nazwiska mniej znane, często zapomniane, reprezentujące mało popularne dyscypliny sportu. Niewiele osób wie, że to tyszanin Konrad Kapler był pierwszym polskim piłkarzem, który zagrał w barwach słynnego szkockiego klubu Celtic Glasgow, albo że trener Andrzej Wołkowski, który prowadził hokeistów Górnika Murcki na lodowisku w Tychach, był olimpijczykiem w Garmisch Partenkirchen w 1936 roku.

 

Baza będzie poszerzana o kolejne nazwiska postaci sportu w Tychach.

powiązane miejsca kultury:

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz