Z piaskowca i z marmuru. Dzieła mistrza Pokornego

Pierwsza wystawa prezentująca w sposób syntetyczny dorobek Karla/Karola Pokornego, kamieniarza-rzeźbiarza z Katowic, tworzącego na przełomie XIX i XX wieku.
image

W krajobraz Górnego Śląska wpisane są kamienne krzyże przydrożne, zwane Bożymi Mękami, charakterystyczny element dziedzictwa kulturowego regionu. Kilkadziesiąt z nich to dzieła sygnowane przez Karla/Karola Pokornego, kamieniarza-rzeźbiarza z Katowic. Znaleźć je można od Bytomia po Goczałkowice i od Gliwic po Bojszowy i Bieruń. Na tle prac innych autorów wyróżniają się starannością wykonania, urodą motywów zdobniczych i ciekawymi rozwiązaniami kompozycyjnymi.

 

Wystawa jest efektem pracy badawczej Marii Lipok-Bierwiaczonek – jej poszukiwań w terenie i w archiwach, w trakcie których odnalazła m.in. dokumenty związane z działalnością firmy kamieniarskiej Pokornego. Ekspozycja to prawie 70 dzieł artysty utrwalonych na fotografiach. Będzie też można spojrzeć po raz pierwszy z bliska na rzeźbę Madonny z Dzieciątkiem, fragment obiektu z 1893 roku z Paprocan.

 

To wystawa nie tylko dla miłośników kapliczek, krzyży przydrożnych i nagrobków na starych nekropoliach. Zainteresuje też pasjonatów historii górnośląskiego rzemiosła z przełomu XIX i XX wieku.

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz