Od prowokacji do refleksji

Dla nich teatr to narzędzie służące konstruowaniu dyskusji. Sięgając po kwestie, które dotykają nas wszystkich, poruszają tematy nader istotne. Fundacja Banina ze spektaklem „Kolorowa, czyli biało-czerwona” 7 października  gościć będzie w Wodzisławskim Centrum Kultury. Wydarzenie to adresowane jest do uczniów siódmych i ósmych klas szkół podstawowych.
image

Fundacja Banina ze spektaklem „Kolorowa, czyli biało-czerwona” w reżyserii Bartłomieja Miernika występowała już w kilkuset szkołach, teatrach czy na festiwalach. Rzeczywistość co rusz dowodzi, że potrzeba takich prezentacji jest nadal ogromna. Idąc naprzeciw tym oczekiwaniom, wpisując się w jakże ważny dziś dyskurs Wodzisławskie Centrum Kultury zachęca szkolną młodzież do udziału w tym wydarzeniu, stwarzając okazję do głębszej refleksji.

 

Stereotypy, manipulacja, patriotyzm, nacjonalizm, wykluczenia, mowa nienawiści, ksenofobia to po te słowa - hasła sięgają twórcy i zmyślnie wykorzystują je, by na scenie opowiedzieć o tym, jak każdy z nas może łatwo ulec dezinformacji, wpływom, jak trudno nam dokonać świadomego wyboru. - To tylko teatralna konwencja, ale młodzież daje się wciągnąć – mówią twórcy i po spektaklu podejmują z widzami dyskusję, zachęcając ich do szczerego i otwartego zmierzenia się ze wspomnianymi kwestiami. Spektakl powstał na podstawie sztuki napisanej przez Piotra Przybyłę.

 

Proponujemy ciekawy spektakl połączony z głęboką dyskusją o tym, jak na co dzień możemy być manipulowani. Wydarzenie daje dużo do myślenia i uczy rozmawiać o ważnych sprawach naszego codziennego życia. Z tego spektaklu trudno wyjść obojętnym – mówi Krzysztof Jaroch, dyrektor Wodzisławskiego Centrum Kultury.

 

Fundacja Banina zajmuje się nowoczesną edukacją poprzez teatr, a skupieni w niej pedagodzy teatru pracują głównie z młodzieżą w szkołach, zapraszając do rozmów na tematy istotne. Prócz przedstawień edukacyjnych prezentują spektakle skierowane także do widzów dorosłych. Fundacja podejmuje także próbę integracji młodzieży polskiej z młodymi imigrantami z Ukrainy. Bartłomiej Miernik to reżyser, pedagog teatru, założyciel Fundacji Banina. Często pracuje z młodzieżą podczas warsztatów teatralnych, absolwent warszawskiej Akademii Teatralnej. Spektakle w jego reżyserii grane są w szkołach, teatrach, domach kultury na terenie całego kraju.

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz