Rozpoczął się wodzisławski Festiwal „Muzykon”

Koncertem Marka Toporowskiego rozpoczęła się 11. edycja Wodzisławskiego Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej Muzykon. Artysta z Katowic wprowadził publiczność w „Kolorowy Świat Francuskiej Muzyki Klawesynowej XVIII wieku”.
image fot. materiały prasowe organizatora

Recital klawesynowy, podczas którego usłyszeliśmy utwory z repertuaru francuskich kompozytorów, takich jak: Jacques Duphly, Antoine Forqueray, Jean-Philippe Rameau, Jean-Francois Tapray, Claude-Benigne Balbastre, Hyacinthe Jadin, miał miejsce 7 października w wodzisławskim Kościele Ewangelicko-Augsburskim. Marek Toporowski harmonijnie łączy w swojej działalności różne, często pozornie odległe obszary muzyki. Jest cenionym solistą – klawesynistą i organistą, kameralistą i dyrygentem.

 

Kolejne koncerty w ramach Muzykonu odbędą się 14, 21 i 28 października o godz. 19.00 w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. W najbliższą niedzielę usłyszymy recital organowy w wykonaniu Daniela Strządały, studenta Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

 

Na wszystkie muzyczne spotkania w ramach festiwalu wstęp jest bezpłatny. Impreza jest organizowana pod patronatem Prezydenta Miasta Wodzisławia Śląskiego Mieczysława Kiecy. Kierownikiem artystycznym festiwalu jest dr Krzysztof Lukas.

 

Organizacja kolejnej edycji „Muzykonu” jest możliwa dzięki dobrej współpracy z proboszczami wodzisławskich parafii oraz zaangażowaniu Krzysztofa Lukasa, który od lat znakomicie dobiera wykonawców festiwalowych koncertów. Wydarzenie mocno wpisało się w kalendarz imprez miejskich i regionalnych - mówi Krzysztof Jaroch, dyrektor Wodzisławskiego Centrum Kultury.

 

Wydarzenie dla Miasta Wodzisławia Śląskiego organizuje Wodzisławskie Centrum Kultury we współpracy z Parafią Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny oraz Parafią Ewangelicko-Augsburską w Wodzisławiu Śląskim.

 

Program festiwalu:

 

14 października, godz.19.00 - Daniel Strządała (Katowice) - recital organowy, koncert promocyjny studenta Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.
Miejsce: Parafia WNMP w Wodzisławiu Śląskim, ul. Kościelna 1.

 

21 października, godz.19.00 - Tomasz Ploch - recital organowy.
Miejsce: Parafia WNMP w Wodzisławiu Śląskim, ul. Kościelna 1.

 

28 października 2018, godz.19.00 - Joanna Woszczyk-Garbacz – flet, Jakub Garbacz - organy.
Miejsce: Parafia WNMP w Wodzisławiu Śląskim, ul. Kościelna 1.

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz