„Barbórka w obiektywie Arkadiusza Goli”

Do 31 stycznia 2020 roku na pierwszym piętrze budynku obsługi ruchu turystycznej (BORT) przy Kopalni Guido prezentowana jest wystawa zdjęć Arkadiusza Goli ze zbiorów Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.
image Arkadiusz Gola, Sylwester Jagła przy KWK „Makoszowy”, 2012 r. (MGW/F/7204/033), materiały organizatora

Prezentowane na wystawie zdjęcia pochodzą z kolekcji nabytej przez Muzeum w roku 2019 dzięki wsparciu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Regionalne kolekcje sztuki współczesnej. Zbiór 970 fotografii podzielony jest na 9 cykli tematycznych: „Kopalnia”, „Barbórka”, „Strajki i protesty”, „Hałdy”, „Wypadki i katastrofy górnicze”, „Biedaszyby”, „Furmani”, „Wulc” i „Kobiety kopalni”.

 

Arkadiusz Gola jest absolwentem i doktorantem Instytutu Kreatywnej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Czeskiej Opawie. Od 1991 r. zawodowo zajmuje się fotoreportażem prasowym i dokumentem, obecnie pracuje w redakcji „Dziennika Zachodniego” w Katowicach. Laureat wielu prestiżowych nagród w konkursach fotograficznych, W 2003 roku zdobywca tytułu dziennikarz roku Dziennika Zachodniego, laureat Nagrody Prezydenta Miasta Zabrze w dziedzinie kultury (2010 r.), dwukrotny stypendysta Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury (2009, 2011 r.). W 2017 roku został odznaczony odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Autor wielu wystaw indywidualnych, jego prace znajdują się w zbiorach licznych krajowych i zagranicznych muzeów.

 

 

 


Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu jest instytucją kultury Samorządu Województwa Śląskiego.

 

powiązane miejsca kultury:

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz