Chór IX Symfonii z miasta Takasaki

Japoński chór Takasaki Daiku powstał w 1974 roku. Nazwę chóru można przetłumaczyć jako: Chór IX Symfonii Ludwiga van Beethovena z Miasta Takasaki (Daiku w jęz. japońskim znaczy IX Symfonia, w domyśle – Ludwiga van Beethovena). Od czasu założenia Takasaki Daiku prezentuje IX Symfonię wspólnie z Orkiestrą Symfoniczną Prefektury Gunma w Centrum Muzyki Gunma.
image

W Domu Muzyki i Tańca japoński chór wystąpi z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Zabrzańskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego przy współudziale chóru Resonans con tutti oraz solistów: Eweliny Szybilskiej, Roksany Werdengi, Łukasza Gaja i Sebastiana Marszałowicza.

 

W 1989 r. Takasaki Daiku daje swój pierwszy koncert zagraniczny IX Symfonii w Heidelbergu w Niemczech, co szerokim echem odbija się w Japonii. W 1995 r. chór wykonuje ten utwór w Pilźnie w Czechach, mieście partnerskim Takasaki, w ramach wydarzeń z okazji 700. rocznicy założenia miasta. Kolejny zagraniczny koncert tego utworu japońscy chórzyści realizują w Norymberdze w 1998 r. podczas wizyty miejsc związanych z Beethovenem w Niemczech, a także na Węgrzech i w Austrii. W 2002 roku, w ramach programu japońskiej Agencji do spraw Kultury „Międzynarodowa wymiana kulturalna regionów”, japoński chór przyjeżdża do Polski i wykonuje IX Symfonię w Zabrzu, a ponadto ma także okazję wystąpić w Warszawie i na terenie Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu w intencji pokoju między ludźmi i międzynarodowej wymiany kulturalnej. W 2006 r. kolejne wykonanie tego dzieła przez Takasaki Daiku ma miejsce w stolicy Litwy, Wilnie, wspólnie z Litewską Pańs twową Orkiestrą Symfoniczną. Chór wystąpił także w pozostałych krajach nadbałtyckich. W 2007 r. w Chinach, w Chengde, w mieście partnerskim Takasaki, japoński chór daje koncert w ramach „Tygodnia Takasaki”, zorganizowanego z okazji 35. rocznicy normalizacji stosunków dyplomatycznych pomiędzy Chinami a Japonią. W 2008 r. Takasaki Daiku otrzymuje Nagrodę Prefektury Gunma w dziedzinie wymiany międzynarodowej w dowód uznania za działalność na rzecz pokoju oraz wymiany międzynarodowej w sferze muzyki. W 2009 r. japońscy chórzyści wykonują Dziewiątą Symfonię wspólnie z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Radia Słowenii w Lublanie. W październiku 2012 r. w Barcelonie Takasaki Daiku daje dwa koncerty dzieła Ludwiga van Beethovena w Pałacu Muzyki Katalońskiej, zabytku na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, jako podziękowanie za pomoc udzieloną na rzecz odbudowy terenów wschodniej Japonii, zniszczonych przez tragiczne trzęsienie ziemi 11 ma rca 2011 r., oraz w intencji wymiany kulturalnej. W listopadzie 2015 r. chór z Takasaki prezentuje ten utwór w uważanym za najstarsze niemieckie miasto – Trewirze. Chór odwiedził wówczas także bliskie sercu Beethovena miasta – Bonn oraz Kolonię.

 

W Japonii, obok IX Symfonii, Takasaki Daiku występuje m.in. podczas koncertów bożonarodzeniowych, a także corocznych Koncertów Majowych, podczas których wykonuje utwory operowe i operetkowe. Chór cieszy się wysoką renomą, a członkowie zespołu, będący w różnym wieku oraz wykonujący na co dzień różne zawody, kochają muzykę Beethovena i podejmują działania na rzecz pokoju i międzynarodowej wymiany kulturalnej.


W 2006 r. Takasaki Daiku przyjął status organizacji non-profit, wybierając dla swej działalności hasło „Śpiewamy dla regionu, dla świata, dla pokoju”.

 

Bilety do nabycia w kasie DMiT, on-line.





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz