Świat kobiecy. Moda damska po 1918 roku

Muzeum Miejskie w Zabrzu zaprasza 5 września na wernisaż wystawy organizowanej w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa, które odbędą się 7 i 8 września pod hasłem „Polski splot”.
image

Ekspozycja jest próbą ukazania zmian, jakie zaszły w stroju kobiecym po zakończeniu I wojny światowej. Noszone przed wybuchem Wielkiej Wojny suknie były długie, często bogato zdobione haftami, koronkami czy falbanami, nierzadko też krępujące ruchy. Były one przystosowane bardziej do życia stonowanego i spokojnego, można by rzecz nawet „salonowego” niż do jakiejkolwiek aktywności.

 

Tej rzeczywistości kres położyła I wojna światowa. Panie zmuszone były zastąpić mężczyzn na wielu polach, m.in. w pracy w warsztatach, fabrykach etc. Kobiety pracować musiały również po zakończeniu wojny, ponieważ wielu mężczyzn nie wróciło do domu, zaś wielu z powodu znacznego uszczerbku na zdrowiu nie nadawało się do pracy zawodowej. Stąd też strój damski musiał ulec zmianie ze względów praktycznych. W tych pierwszych powojennych latach ubiór kobiecy został uproszczony. Od tej pory był on funkcjonalny, lżejszy, wygodniejszy, mniej okazały. Co prawda nadal – do początku lat 20. XX w. panie nosiły szerokie spódnice (skrócone nieco wcześniej) żakiety wcięte w talii, czy bluzki ozdobione koronkami lub falbanami, jednakże już w połowie dekady zapanowała moda na płaską figurę. Kobiety nie podkreślały już swych kształtów, a wręcz przeciwnie – starały się je ukryć. Służyła temu również bielizna, która, podobnie jak sukienki została uproszczona. W miejsce kilku warstw halek i koszulek pojawiły się biustonosz, majtki, pas do pończoch, jedna jedynie halka lub tzw. kombinacja. Wbrew obiegowej opinii nie zrezygnowano z gorsetu – jego krój został zmieniony tak, aby nie podkreślać kobiecych kształtów, ale aby je maskować. Trendy w modzie zaczęły wyznaczać gwiazdy kina. Panie oficjalnie zaczęły stosować makijaż, co wcześniej było nie do pomyślenia. Zapanowała też moda na krótko ścięte, gładkie włosy, najlepiej w kolorze czarnym.


Powrót do kobiecej sylwetki nastąpił w latach 30. XX w., kiedy to znowu zaczęto podkreślać talię, biust i biodra m.in. poprzez paski, sukienki z bufiastymi rękawami, czy odpowiednio skrojoną spódnicę. Wówczas też do łask powróciły dłuższe, falujące włosy w modnym kolorze blond.

 

Na ekspozycji będzie można zobaczyć stroje damskie oraz dodatki z lat 20. i 30. XX w. Do grupy szczególnie interesujących eksponatów, które znajdą się na wystawie należy bielizna – poczynając od tej z końca XIX w., kończąc na noszonej w latach 30. XX w. Zaprezentowane zostaną również archiwalne fotografie oraz katalogi mody z lat 20. i 30. XX w.

 

 

 

powiązane miejsca kultury:

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz