Walentynki 2019. Enej oraz Marcin Wyrostek z zespołem

Tym razem DMiT zaprasza na wyjątkowy koncert walentynkowy – spędzicie go w towarzystwie zespołu Enej oraz akordeonisty Marcina Wyrostka i jego zespołu. Będzie więc żywiołowo i radośnie.
image

Enej to polski zespół muzyczny, reprezentujący szeroko rozumianą muzykę folkową z dodatkiem wielu innych gatunków, założony w roku 2002 w Olsztynie. Swój wielokulturowy i eklektyczny charakter zespół zawdzięcza niezwykle zróżnicowanej grupie muzyków, którzy go tworzą, pochodzą oni bowiem z przeróżnych środowisk muzycznych, od jazzu czy klasyki po muzykę stricte etniczną. Sfera muzyczna nie jest jednak jedyną, w której wyczuć można silne zróżnicowanie, jest nią również pochodzenie członków kolektywu, Piotr i Paweł Sołoducha mają ukraińskie korzenie, Mirosław Ortyński urodził się we Lwowie, a pozostali reprezentują pierwiastek polski. Całość spojona jest miłością do muzyki i wiarą w jej silnie jednoczący, ponadpodziałowy charakter, co sami muzycy często podkreślają przy każdej możliwej okazji. W maju 2011 roku ENEJ wygrał pierwszą polską edycję programu Must be the Music, z dnia na dzień stając się marką rozpozna walną w całym kraju i stałym gościem zarówno regionalnych, jak i ogólnopolskich list przebojów. Od tego czasu zespół gości na scenach największych polskich festiwali, do których zaliczyć można między innymi Przystanek Woodstock, Open’er Festival, Jarocin Festiwal, KFPP w Opolu, TOPtrendy Festiwal, Sopot Top of the Top Festival, czy Polsat Super Hit Festiwal, z których przywiózł niezliczoną liczbę nagród, jak choćby „Złoty Bączek” 2011, SuperPremiery 2012, SuperJedynka 2013, Przebój Roku TopTrendy, trzy Eska Music Awards i wiele, wiele innych. Niezwykły styl, różnorodność, energia i niepowtarzalność przedostają się również poza granice Polski, zespół koncertował w USA, Wielkiej Brytanii, na Litwie, Ukrainie, we Włoszech, w Belgii, Czechach, Niemczech, czy Irlandii, wszędzie spotykając się z żywiołowym przyjęciem publiczności. Obecnie grupa ENEJ skupia się na działalności koncertowej, nieustannie przemierzając świat i n iosąc pełne radości, nawiązujące do jednoczenia przesłanie, które mimo upływających lat nie traci nic ze swojej pierwotnej siły.

 

Marcin Wyrostek to akordeonista, zwycięzca polskiej, drugiej edycji programu Mam Talent. Jest wykładowcą Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach i członkiem Amerykańskiego Stowarzyszenia Akordeonistów. Pierwszym akordeonistą w rodzinie jak i nauczycielem Marcina był jego Ojciec. Akordeon trafił do jego domu, gdy dziadek zamienił jedną ze swoich krów na instrument. Od tego czasu brzmienie akordeonu zawsze towarzyszyło rodzinnym spotkaniom. Edukację muzyczną kontynuował w PSM I i II st. w Jeleniej Górze. Jest laureatem ponad 30 konkursów akordeonowych w kraju i za granicą, był także stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jednym z najbardziej ekscytujących wyzwań muzycznych był wspólny występ z Bobbym McFerrinem w 2010 roku. Jest założycielem kilku projektów muzycznych, w tym „Marcin Wyrostek Corazoon” oraz „Marcin Wyrostek Corazon & Dance Show” z udziałem najlepszych polskich tancerzy - Anny Głogo wskiej, Jana Klimenta i Tomasza Barańskiego. Nagrał cztery autorskie płyty, a obecnie ukończył pracę nad najnowszą płytą "POLACC", na której znalazły się utwory inspirowane muzyką polską. Wykonuje muzykę klasyczną, jazzową i ethno-folk. Kluczowym elementem jego tożsamości muzycznej jest improwizacja.


Marcin Wyrostek & Corazon powstał w wyniku fascynacji muzyką argentyńską i latynoamerykańską. Doprowadziło to do powstania płyty „Magia del Tango”. Bałkańskie fascynacje sekcji rytmicznej zespołu przyczyniły się do nagrania w 2011 roku ethno-folkowej płyty „Coloriage”. W 2015 roku ukazał się album „For Alice”, będący autorskim podsumowaniem dotychczasowych doświadczeń muzycznych Marcina, w tym licznych występów z orkiestrami kameralnymi i symfonicznymi. Obecnie w repertuarze zespołu pojawiły się także utwory z płyty „Polacc” uzupełniając repertuar o muzykę o korzeniach polskich.


Zespół występuje w składzie: Marcin Jajkiewicz – wokal, Marcin Wyrostek – akordeon, Mateusz Adamczyk – skrzypce, Daniel Popiałkiewicz – gitara, Agnieszka Haase-Rendchen – fortepian, Piotr Zaufal – bas, Krzysztof Nowakowski – instrumenty perkusyjne.

 

Bilety do nabycia w kasie DMiT lub on-line

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz