3. Międzynarodowy Festiwal im. Krzysztofa Pendereckiego

Artyści światowego formatu – Gabor Boldoczki, Michel Lethiec, Shanghai Quartet, Sławomir Zubrzycki, Virpi Räisänen, Sinfonietta Cracovia, Art Color Ballet, a w wielkim finale premiera „Koncertu na trąbkę” Krzysztofa Pendereckiego oraz widowisko akrobatyczno-taneczne w wykonaniu artystów sztuki ruchu Teatru Ocelot do dźwięków słynnego Bolero Maurice'a Ravela. To wszystko czeka na Państwa w postindustrialnej scenerii zabytkowej architektury Zabrza – samego serca Śląska.
image

Historyczne wydarzenie – polska premiera „Koncertu na trąbkę i orkiestrę” Krzysztofa Pendereckiego – odbędzie się w trakcie zbliżającej się trzeciej edycji festiwalu, noszącego imię mistrza. „Koncert na trąbkę i orkiestrę” skomponowany przez patrona Festiwalu zabrzmi po raz pierwszy w Polsce na koncercie finałowym 25 października 2015 roku w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu. Utwór napisany został dla węgierskiego wirtuoza trąbki, prawdziwej gwiazdy światowego formatu – Gabora Boldoczkiego, który wykona go z towarzyszeniem Sinfonietty Cracovii pod dyrekcją Jurka Dybała.

 

Muzyka poważna i malowanie na ciele
Koncert inauguracyjny odbędzie się już tradycyjnie w Komorze Badawczej nr 8 320 metrów pod ziemią w Kopalni Guido. Będzie on swoistego rodzaju happeningiem – interaktywnym premierowym przedstawieniem z udziałem publiczności, łączącym abstrakcyjną sztukę malarskiego akcjonizmu, body paintingu z tańcem współczesnym w wykonaniu kultowego Art Color Ballet. Wszystko to w harmonii z mistrzowską muzyką Krzysztofa Pendereckiego i Antonina Dvořáka, w kunsztownej interpretacji Shanghai Quartett z Nowego Jorku i klarnecisty Michela Lethieca. Uznany w świecie muzyki klasycznej Shanghai Quartett dodatkowo podkreśli swoje orientalne korzenie, wykonując aranżacje chińskich melodii ludowych ze swojej najnowszej bestsellerowej płyty. Jedną z inspiracji muzyczno-artystycznego performansu będzie wystawa zdjęć Mariana Eliego pod tytułem „Rewizyta. Dali u Pendereckich w przekopach i chodnikach Kopalni Guido”.

 

Muzyczny kod Leonarda da Vinci
To jednak nie koniec premier. W podziemiach Kopalni Guido zabrzmią po raz pierwszy dźwięki instrumentu niezwykłego. Będzie to zrekonstruowana na podstawie projektu samego Leonardo da Vinci – viola organista – smyczkowy instrument klawiszowy mający w zamierzeniu twórcy zastąpić całą orkiestrę. Słuchacze będą mogli obejrzeć prezentację szkiców geniusza sprzed wieków oraz film obrazujący proces rekonstrukcji tego niesamowitego instrumentu, zaś awangardowy występ performerki i sopranistki Virpi Räisänen z Finlandii dopełni całości. Zapowiada się prawdziwy muzyczny „Kod Leonardo da Vinci”.

 

Krzysztof Penderecki i sztuka ulicy

Festiwal to także wydarzenia towarzyszące – przy dźwiękach muzyki Krzysztofa Pendereckiego wykonywanej na żywo w centrum Zabrza powstanie okolicznościowy mural promujący Festiwal. To niepowtarzalne muzyczne przedsięwzięcie, które na stałe umiejscowiło się już na mapie wydarzeń kulturalnych Śląska, a przede wszystkim samego Zabrza, zagości teraz w architektonicznej tkance tego miasta. Natomiast w podziemnych zakamarkach zabytkowej Kopalni umieszczone zostaną fragmenty festiwalowej wystawy barwnych manuskryptów profesora Pendereckiego.

 

 

program:

 

KONCERT INAUGURACYJNY

23 października 2015, godz. 19.00
miejsce: Kopalnia Guido


w programie:
Krzysztof Penderecki – Kwartet na klarnet i trio smyczkowe
Antonín Dvořák– Kwintet smyczkowy G-dur, op. 77
tradycyjne pieśni chińskie na kwartet smyczkowy: „Dożynki”, „Pieśń pasterza”, „Taniec Yao”


wykonawcy:
Michel Lethiec – klarnet
Shanghai Quartet:
Weigang Li – skrzypce
Yi-Wen Jiang – skrzypce
Honggang Li – altówka
Nicholas Tzavaras – wiolonczela
Jurek Dybał – kontrabas
Art Color Ballet

 

KONCERT PERFORMANCE „MUZYCZNY KOD LEONARDA DA VINCI”

z okazji 330. rocznicy urodzin Jana Sebastiana Bacha
24 października 2015, godz. 19.00
miejsce: Kopalnia Guido

 

  • multimedialna prezentacja instrumentu viola organista i szkiców Leonarda da Vinci
  • wyjątkowy koncert prezentujący niezwykły instrument – viola organista

 

Viola organista – instrument zbudowany przez Sławomira Zubrzyckiego według projektów Leonarda da Vinci. Szkice i rysunki, opisane charakterystycznym dla Leonarda pismem lustrzanym, znajdują się w Codice Atlantico, największym, bo liczącym ponad tysiąc kart, zbiorze jego notatek z lat 1489–1492. Instrument nazwany viola organista nigdy nie został zbudowany przez twórcę, a w jego ponad pięćsetletniej historii znane są próby budowy pojedynczych egzemplarzy, które jednak nie zyskały akceptacji muzyków w ich czasie. Instrument łączy w sobie technikę̨ instrumentów klawiszowych z wydobyciem dźwięku charakterystycznym dla instrumentów smyczkowych.


w programie:
J.S. Bach, K. Penderecki i inni


wykonawcy:
Sławomir Zubrzycki – viola organista

 

KONCERT FINAŁOWY

– polska premiera „Koncertu na trąbkę i orkiestrę” Krzysztofa Pendereckiego
25 października 2015
miejsce: Dom Muzyki i Tańca w Zabrzu


w programie:
Krzysztof Penderecki – Koncert na trąbkę i orkiestrę
Fazil Say – Koncert na trąbkę op. 31
Maurice Ravel – Le tombeau de couperin
Maurice Ravel – Bolero w choreografii tanecznej ekwilibrystycznej grupy ruchowej Teatru Ocelot


wykonawcy:
Gabor Boldoczki – trąbka
Sinfonietta Cracovia
Jurek Dybał – dyrygent
Teatr Ocelot – artyści sztuki ruchu


bilety: 30 zł i 50 zł do nabycia w kasie DMiT i na www.dmit.com.pl
 
wydarzenia towarzyszące:

 

  • wystawa manuskryptów Krzysztofa Pendereckiego

23–24 października 2015, miejsce: Kopalnia Guido
25 października 2015, miejsce: Dom Muzyki i Tańca w Zabrzu

 

Prezentacja rękopisów partytur dzieł Profesora Pendereckiego przedstawiająca wyjątkowość jego kompozycji nie tylko w warstwie dźwiękowej, ale również wizualnej.

 

  • stworzenie muralu przy dźwiękach muzyki Krzysztofa Pendereckiego w wykonaniu Sinfonietty Cracovii pod kierunkiem Jurka Dybała

3 października 2015

miejsce: wylot Sztolni Królowa Luiza, Zabrze, ul. K. Miarki 8

 

  • przedstawienie przedpremierowe dla dzieci

22 października 2015, godz. 18.00

miejsce: Kopalnia Guido


w programie:
Krzysztof Penderecki – Kwartet na klarnet i trio smyczkowe
Antonín Dvořák – Kwintet smyczkowy G-dur, op. 77
tradycyjne pieśni chińskie na kwartet smyczkowy: „Dożynki”, „Pieśń pasterza”, „Taniec Yao”

 

wykonawcy:
Michel Lethiec – klarnet
Shanghai Quartet:
Weigang Li – skrzypce
Yi-Wen Jiang – skrzypce
Honggang Li – altówka
Nicholas Tzavaras – wiolonczela
Jurek Dybał – kontrabas
Art Color Ballet

powiązane miejsca kultury:

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz