„Jasnowidze”. Nowa wystawa w Muzeum Miejskim w Zabrzu

„Jasnowidze” to wystawa wieńcząca pierwszy międzynarodowy konkurs na projekt ilustrowanej książki dla dzieci, zorganizowany przez Wydawnictwo Dwie Siostry.
image

Jednym z celów konkursu było pobudzenie potencjału tkwiącego w młodych twórcach, a także zainicjowanie procesu tworzenia pięknych, estetycznych i wartościowych publikacji dla najmłodszych oraz znalezienie utalentowanych twórców i stworzenie im możliwości zaistnienia na polskim i międzynarodowym rynku wydawniczym. Do udziału w konkursie zaproszono zarówno debiutantów, jak i doświadczonych artystów z Polski i z zagranicy, tworzących samodzielnie i zespołowo. Przedmiotem konkursu był projekt ilustrowanej książki dla dzieci w języku polskim lub angielskim.

 

Na wystawę „Jasnowidze” składa się 48 projektów wyłonionych spośród 520 nadesłanych na konkurs. Została ona pomyślana jako obrazowo-literacka gra angażująca odbiorców dziecięcych. Ilustracje zaczerpnięte z prac konkursowych uzupełniono pytaniami, zadaniami i poleceniami, które uruchamiają wyobraźnię i zachęcają do aktywnej zabawy. Prezentowane prace charakteryzują się ogromną różnorodnością techniki, stylu oraz poruszanej w książkach tematyki. Plansze przedstawiają fragmenty wyróżnionych projektów, wzbogaconych o teksty, pytania i polecenia, zachęcające zwiedzających do aktywnej zabawy.


Organizatorem zabrzańskiej ekspozycji jest Fundacja „Nasza Trojka” działająca przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 11 oraz Muzeum Miejskie. Przedsięwzięcie to jest realizowane w ramach zadania publicznego w dziedzinie kultury „W Zabrzu dobrze mi się czyta” przy udziale środków budżetowych Miasta Zabrze.

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz