Muzeum Miejskie w Zabrzu w nowej siedzibie

Nowa siedziba Muzeum Miejskiego w Zabrzu przy ul. Powstańców Śląskich 3 została już otwarta, zainaugurował ją wernisaż wystawy pt. „Handel, gastronomia, kultura - historia miejsca″.
image otwarcie nowej siedziby, fot. archiwum Muzeum Miejskiego w Zabrzu

Jak informuje Urząd Miasta Zabrza, Muzeum Miejskie uzyskało nową przestrzeń wystawienniczą i zaplecze techniczne. Koszt inwestycji wyniósł 3,2 mln zł.

 

Dawna siedziba przy pl. Krakowskim została 2 sierpnia 2006 roku decyzją nadzoru budowlanego wyłączona z eksploatacji. Budynek zagrażał bezpieczeństwu, a przeprowadzona ekspertyza budowlana wykazała konieczność naprawy lub wymiany elementów konstrukcji stropów i dachu oraz wymianę innych uszkodzonych elementów konstrukcji budynku. W katastrofalnym stanie były również fundamenty obiektu.

 

30 listopada 2006 roku siedziba Muzeum została przeniesiona tymczasowo do pomieszczeń zastępczych budynku przy ul. 3 Maja. W trosce o właściwą realizację zadań statutowych Muzeum Miejskiemu udostępniono w poprzedniej kadencji powierzchnię wystawienniczą Galerii Sztuki Café Silesia, gdzie do dzisiaj wykonuje swoje zadania.

 

Obecnie trwają działania zmierzające do wybudowania kolejnego obiektu, w którym będzie możliwe pełne wykorzystanie potencjału Muzeum. Na ten cel poszukiwane są środki pieniężne z zewnątrz.

 

Ekspozycja pt. „Handel, gastronomia, kultura - historia miejsca″ składa się z kilkudziesięciu barwnych plansz, na których przedstawiona jest bogata historia tego miejsca. Zwiedzający mogą ją oglądać od 14 lutego w godz. od 9.00 do 15.00 od wtorku do piątku oraz w godz. od 10.00 do 14.00 w niedziele. Do końca lutego wstęp na wystawę bezpłatny.

 

 

powiązane miejsca kultury:

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz