Teatr na Poziomie. „Synek″ w Kopalni Guido

„Synek” to monodram wyprodukowany przez zabytkową Kopalnię Guido w Zabrzu i tam też grany na poziomie 320 metrów pod ziemią. Sztuka opowiada o Śląsku i w całości została napisana w gwarze śląskiej.
image fot. mat. prasowe organizatora

Uwikłany w obsesję śmierci Śląska Marcin Gaweł, śląski synek, pisze elegię o jeszcze nie umarłych, pisze ją trzysta dwadzieścia metrów pod ziemią, w ultralokalnym języku, brzmiącym jak mowa dużych niemowlaków. Do odprawienia Dziadów za jeszcze żywych zaprasza rezydentów stacji arktycznej „Śląsk", a wśród nich ostatniego Mohikanina, pewnego doskonałego aktora hollywoodzkiego, który po raz pierwszy ujawnia śląskie korzenie... Po raz pierwszy na scenie obserwujemy narodziny języka śląskiego z ducha muzyki i nawoływań fok. Obserwujemy zmaganie synka z pytaniem o idiom śląski. Ślązak jest zawsze pojedynczy, na jaki zatem rodzaj samotności skazuje Śląsk swoich obywateli? Monodramatyczny spektakl Marcina Gawła, grany w języku śląskim na podstawie tekstów Marcina Gawła, Zbigniewa Stryja i Zbigniewa Kadłubka.

 

 

Premiera spektaklu miała miejsce 6.07.2013 w Kopalni Guido w Zabrzu. W marcu 2014 przedstawienie zdobyło Grand Prix 11. Ogólnopolskiego Przeglądu Monodramu Współczesnego w Warszawie.

 

Uwaga! Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc konieczna wcześniejsza rezerwacja telefoniczna pod numerem tel. 32-271-40-77.

 

występuje: Marcin Gaweł
reżyseria: Maciej Podstawny
ruch sceniczny: Baśka Gwóźdź
materiały wideo: Jerzy Koenigshaus
scenografia i reżyseria światła: Bartłomiej Latoszek

czas trwania spektaklu: 70 min

 

 

powiązane miejsca kultury:

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz