Wystawa „Świat zmysłów”

Wyjaśnieniu tajemnicy funkcjonowania naszych zmysłów poświęcona jest najnowsza propozycja Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu – interaktywna wystawa „Świat zmysłów" przygotowana przez Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
image

W porównaniu z niektórymi zwierzętami posiadamy zdecydowanie słabszy węch, nie potrafimy widzieć w podczerwieni i nadfiolecie, nie rejestrujemy, tak jak pszczoły, płaszczyzny polaryzacji światła, nie potrafimy wykrywać kierunku ziemskiego pola magnetycznego, jak czynią to ptaki, obca jest nam umiejętność oceny dystansu przy pomocy echolokacji jaką stosują na przykład nietoperze. Mimo to to właśnie człowiek osiągnął sukces ewolucyjny.

Wystawa umożliwia bliższe poznanie mechanizmów funkcjonowania naszych zmysłów, zwłaszcza słuchu, wzroku, powonienia i dotyku dzięki doświadczeniom, które możemy przeprowadzić na 49 stanowiskach umieszczonych w trzech częściach wystawy a zatytułowanych: „Receptory", „Mono czy stereo", „Iluzje".

„Świat zmysłów” zmusza widza do aktywności, pobudza do eksperymentu, jest jednocześnie pouczającą zabawą. Przeprowadzone doświadczenia skłaniają m.in. do wniosku, że nasze zmysły pozwalają nam sprawnie funkcjonować, ale przedstawiany przez nie obraz otoczenia nie zawsze jest wiernym odbiciem rzeczywistości, czego przykładem są iluzje optyczne, a także iluzje którym podlegają dotyk i słuch.


Otwarcie wystawy nastąpi 6 marca 2015 o godz. 11.00 w budynku Muzeum przy ul. 3 Maja 19 w Zabrzu.

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz