Wystawa rzeźby plenerowej „Gniazdo” Tomasz Koclęga

W zawierciańskim Parku im. A.Mickiewicza prezentowana jest wystawa rzeźb Tomasza Koclęgi.
image Rzeźba Tomasza Koclęgi, fot. materiały prasowe organizatora

Koclęga zaprezentował w parku trzy monumentalne kompozycje. Każda z nich podejmuje wątek relacji człowieka z przyrodą. Jest to główny motyw twórczości artysty.


W tytułowej kompozycji ,,Gniazdo”, składającej się z grupy dwóch obiektów, Koclęga zawiesił wysoko w konarach drzew dwie antropomorficzne postaci, siedzące dumnie w gniazdach. Majestatycznie spoglądające z góry, stają się częścią przyrody, wkomponowując się w korony drzew. Żyją w symbiozie z naturą. Umieszczone bardzo wysoko stają się niedostępne, a zarazem zauważalne jedynie dla uważnych widzów.

Inaczej wkomponowana jest kolejna praca artysty ,,Wtulony”. Tej rzeźby nie można nie zauważyć. Ponad czterometrowej wysokości postać przytula się do monumentalnego, starego dębu. Tuli się czule, obejmując rękami ogromny pień leciwego drzewa. Biała, smukła i wertykalna forma ostro kontrastuje z ciemnym i ogromnym konarem.


Bardzo ciekawa jest również kolejna prezentowana rzeźba pt. ,,Zależność". Jest to bardzo dużych rozmiarów głowa, wkomponowana między dwa drzewa. Wydaje się być wciśnięta, czy wręcz zakleszczona pomiędzy konarami. Ta niezwykle poetycka kompozycja podejmuje bardzo ważkie pytanie - na ile jesteśmy w stanie egzystować bez wsparcia... na ile możemy byś samodzielni.... na ile możemy żyć bez przyrody...

Koclęga o swojej twórczości mówi tak: „Jako rzeźbiarza interesuje mnie relacja moich prac z otoczeniem. Staram się umiejscawiać swoje rzeźby w otoczeniu przyrody, np. na drzewie, czy w rzece. W  swoich pracach koncentruję się na człowieku. Interesuje mnie analizowanie ludzkich postaw, zachowań, emocji. W poetyckich formach - przedstawianych nie wprost – szukam obszarów ludzkiej wrażliwości, ludzkich pragnień, trosk czy energii, które na mnie oddziałują”.

komentarze

dodaj komentarz
ueyft3io1 23.07.2016, godz. 20.09

Kto pozwolił,żeby coś takiego stało w parku

dodaj komentarz