„Los Wayúu – ludzie słońca i wiatru”

Muzeum Miejskie w Żorach zaprasza do udziału w spotkaniach, warsztatach i zajęciach dla dzieci, w ramach nowego projektu muzealnego dotyczącego innych kultur. Działania adresowane są do ludzi ciekawych świata, lubiących podróżować i planujących egzotyczne wypady.
image fot. materiały organizatora

program:

 

29 października (niedziela), godz. 15.00

Oprowadzenie kuratorskie po wystawie „Los Wayúu – ludzie słońca i wiatru”, z niespodzianką.

 

9 listopada (czwartek), godz. 18.00

Oko na świat: „Listy z podróży

 

Spotkanie z dr Magdaleną Nierzwicką z Muzeum Podróżników im. Tony`ego Halika, która opowie o fascynujących listach pisanych przez Borysa Malkina do żony Heleny Przestalskiej-Malkin.

 

Borys Malkin był antropologiem, entomologiem i podróżnikiem, który prawie 40 lat swego życia (1957-1994)spędził wśród tubylczych ludów Ameryki Południowej, poznając i dokumentując ich życie codzienne oraz obyczaje. Stał się jednocześnie wybitnym kolekcjonerem indiańskich obiektów kultury materialnej, zebrawszy ich około 17 500. Wiele interesujących szczegółów dotyczących pracy Borysa Malkina zawierają jego listy i kroniki pisane do żony. Bogata spuścizna epistolograficzna Malkina jest dziś ogromną skarbnicą wiedzy o ówczesnych ludach indiańskich i ich zwyczajach, środowisku przyrodniczym, a także życiu społecznym Ameryki Południowej.

 

10 listopada (piątek), godz. 17.00

Muzealne podróże z ciasteczkiem: „Przygody Guajirity

 

Opowieść małej dziewczynki z półwyspu La Guajira, której przygody przeniosą słuchających w świat chinchorro, wayuunkera i sancocho z iguany. A na koniec, po przebytej podróży do egzotycznej krainy, dzieci dostaną słodki poczęstunek.

 

11 listopada (sobota), godz. 16.00

Zabawkolandia – zabawy i zabawki z całego świata: „Etnozabawka z darów natury

 

Etnozabawka to temat listopadowego spotkania z zabawką. Pretekstem jest wystawa dotycząca Indian Wayúu , ale podróż została rozszerzona o inne grupy etniczne i zobaczymy jakie pomysły są popularne tam, gdzie budżet lub dostęp do sklepów z zabawkami jest ograniczony.

 

23 listopada (czwartek), godz. 18.00

Oko na świat: „Kolumbia – serce świata

 

Spotkanie z polsko-kolumbijskim małżeństwem Claudią Cardenas  i  Dominikiem Bacem.

 

Prezentacja z wyprawy na Sierra Nevada de Santa Marta, najwyższe nadmorskie pasmo górskie na świecie, wyrastające w odległości zaledwie 40 km od brzegów Morza Karaibskiego. Nadrzędnym celem eskapady było dotarcie do mieszkających tam Indian Kogi i Arhuacos. „Serce Świata” to niezwykła podróż w czasie i do wnętrza nas samych, w poszukiwaniu wartości i energii życia oraz zapomnianej wiedzy o równowadze na naszej planecie i uniwersalnej filozofii.

 

25 listopada (sobota), godz. 16.00

Rodzinne Warsztaty Muzealne: „Tropem kultur indiańskich i świata przyrody amazońskiego lasu deszczowego

 

Amazonię porasta ponad połowa  wszystkich lasów deszczowych. To największy i najbogatszy gatunkowo obszar na Ziemi. Uczestnicy warsztatów wyruszą w podróż przez zapierający dech w piersiach świat najpotężniejszego lasu strefy równikowej. Będą mieli możliwość poznania życia, którym zachwycił się Borys Malkin i wykonania własnej „księgi dżungli”.

 

2 grudnia (sobota), godz. 16.00

Oko na świat: „Borys Malkin i etnozoologia

 

Spotkanie z dr. Kacprem Świerkiem, którego zainteresowania badawcze obejmują przede wszystkim kultury tubylczych ludów Nowego Świata, zwłaszcza tych zamieszkujących nizinną (pozaandyjską) część Ameryki Południowej.

Dr Świerk opowie o tym, czym jest etnozoologia oraz przedstawi zarys badań etnozoologicznych Borysa Malkina – badacza m.in. wykorzystywania i znaczenia zwierząt w kulturach ludzkich. Swoje badania związane z tym tematem realizował głównie wśród ludów Nowego Świata (Indianie Seri, Cora, Sumu, Emberá, etc.). Celem spotkania będzie przybliżenie słuchaczom podstaw etnozoologii, oraz zaprezentowanie dokonań Borysa Malkina na polu tej subdyscypliny z pogranicza nauk biologicznych i etnograficznych.

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz