„Maska” – wystawa Muzeum Miejskiego W Żorach

Muzeum Miejskie w Żorach zaprasza na wystawę masek z kolekcji dr. hab. Jacka Łapotta, prof. US, którą będzie można oglądać do 23 stycznia 2022.

Na wystawie zostanie zaprezentowana niezwykła kolekcję masek prof. Jacka Łapotta, polskiego afrykanisty, badacza terenowego, muzealnika i naukowca – człowieka pełnego pasji, który niemal całe swoje życie poświęcił Afryce i różnorodności kulturowej zamieszkujących ją ludów.

 

Na prezentowaną kolekcję składa się zbiór ponad sześćdziesięciu masek pochodzących z terenów Afryki Środkowej i Zachodniej. Wszystkie obiekty zostały pozyskane w terenie, bezpośrednio od poprzednich właścicieli bądź też na lokalnym rynku antykwarycznym, w tzw. artisanach, czyli miejscach specjalizujących się w sprzedaży pamiątek turystycznych oraz miejscowych dzieł sztuki i wyrobów rzemiosła artystycznego. Kolekcja datowana jest na II poł. XX wieku, co znajduje potwierdzenie w cechach stylistycznych masek, ich stylistyce oraz technikach i materiałach zastosowanych do ich wykonania.

 

Jacek Łapott – etnolog, specjalizujący się w kulturach afrykańskich, doktor habilitowany i profesor nadzwyczajny w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego. Przez większość życia zawodowego związany z Muzeum Narodowym w Szczecinie, gdzie kierował Działem Kultur Pozaeuropejskich, który pod jego skrzydłami stał się miejscem przechowywania największej kolekcji zbiorów afrykanistycznych w Polsce. Autor licznych publikacji, organizator i uczestnik wielu wypraw badawczych, sesji naukowych i konferencji poświęconych tematyce afrykanistycznej.

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz