Anna Cieplak i Włodzimierz Nowak w żorskiej bibliotece

Anna Cieplak i Włodzimierz Nowak będą w najbliższych dniach gośćmi żorskiej biblioteki.
image

11 października o godz. 18.00 w ramach projektu Klasa kobiet. W stulecie prawa wyborczego kobiet. będziemy gościć Annę Cieplak, animatorkę kultury, aktywistkę miejską i pisarkę.

 

Anna Cieplak - animatorka kultury, aktywistka miejska i pisarka związana z Krytyką Polityczną. Autorka książek „Zaufanie”, „Ma być czysto” i „Lata powyżej zera”. Laureatka Nagrody Marszałka Województwa Śląskiego Dla Młodych Twórców, Nagrody Conrada za najlepszy debiut literacki 2016 oraz Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza za powieść Ma być czysto. Nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia 2017 oraz Nagrody Stypendium im. Stanisława Barańczaka.

W roku 2011 otrzymała wyróżnienie Rektora Uniwersytetu Śląskiego za działalność społeczną na rzecz społeczności lokalnej, natomiast w 2014 Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego nagrodził ją w dziedzinie nowatorskiej edukacji kulturalnej za "wzmacnianie cieszyńskiej tożsamości lokalnej oraz wypracowanie wzorowych rozwiązań współpracy z wolontariuszami". Rok później, w ramach programu „Aktywność obywatelska” prowadziła warsztaty kreatywnego pisania i zorganizowała działania popularyzujące twórczość Juliana Przybosia.

 

Spotkanie poprowadzi Adrian Chorębała - kurator, animator kultury, koordynator interdyscyplinarnych projektów, manager Galerii ASP w Katowicach Rondo Sztuki, w którym prowadzi autorski cykl spotkań literackich „Poczytalność”.

 

Projekt Klasa kobiet. W stulecie prawa wyborczego kobiet dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

Szczegóły na stronie www.mbpzory.pl.

 

18 października o godz. 18.00 w ramach cyklu Mistrzowie współczesnego reportażu w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żorach pojawi się Włodzimierz Nowak, jeden z najbardziej cenionych polskich reporterów.

 

Włodzimierz Nowak, reporter, przez ostatnie pięć lat kierował magazynem reporterów „Duży Format”. Współpracuje z Instytutem Reportażu. Co poniedziałek dla Telewizji Metro i Wyborczej TV prowadzi Studio DF, cykl rozmów wideo z reporterami (Ewą Winnicką, Anną Bikont, Katarzyną Surmiak-Domańską, Magdaleną Kicińską, Mariuszem Szczygłem, Wojciechem Tochmanem, Martinem Pollackiem, Cezarym Łazarewiczem, Wojciechem Jagielskim, Włodzimierzem Kalickim, Filipem Springerem. Reportażu uczył się od Małgorzaty Szejnert.

Jego „Obwód głowy”, zbiór tekstów o trudnym polsko-niemieckim sąsiedztwie zaliczany jest do kanonu klasyki polskiego reportażu. Książka znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike 2008, a jej niemieckie wydanie (Die Nacht von Wildenhagen) zdobyło Nagrodę Kulturalną im. George Dehio (2010). Na podstawie „Obwodu głowy” powstał w Teatrze Nowym w Poznaniu spektakl (premiera 2014).

 

Spotkanie poprowadzi Artur Madaliński - krytyk literacki, publicysta i propagator czytelnictwa; autor licznych esejów, recenzji i rozmów z pisarzami publikowanymi w różnych polskich czasopismach.

 

Wydarzenie jest częścią projektu Historie ukryte w słowach dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

Szczegóły na stronie www.mbpzory.pl.

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz