Muzeum w ogniu!

W Żorach można zwiedzać nowe Muzeum Ognia, w którym interaktywna ekspozycja umożliwia odwiedzającym naukę poprzez zabawę. Goście, poznając fenomen ognia, przejdą m.in. przez ścianę ognia.
image Muzeum Ognia, OVO Grąbczewscy Architekci

Chodzi nie tylko o przemysł – kopalnie, huty, które mają związek z całym regionem. Ale też o historię miasta, które kilkakrotnie ucierpiało od pożarów. W 1702 roku doszczętnie spłonęło, a rocznica tego wydarzenia obchodzona jest w Żorach jako Święto Ogniowe. Sama nazwa miasta pochodzi od słowa „żar”.

Placówka scala kilka funkcji – informacji turystycznej, centrum komunikacji oraz przestrzeni ekspozycyjnej. Całość ma 500 m kw. powierzchni, część eksponatów znajduje się pod ziemią.

Budynek, którego elewacja z miedzi wywołuje skojarzenia z roznieconym ogniem, został zaprojektowany przez Barbarę i Oskara Grąbczewskich z pracowni OVO Grąbczewscy Architekci. Jego budowa była prowadzona w latach 2009–2014. Obiekt otwarto w grudniu 2014 roku.

Multimedialna ekspozycja Muzeum została stworzona przez firmę Adventure Multimedialne Muzea (twórcę m.in. wystaw w Muzeum Browaru Żywiec oraz Nowym Muzeum Śląskim w Katowicach). Na wystawie poznamy lokalną historię i dzieje miejscowości. Ekspozycja dotycząca ognia zadziwia różnorodnością – przekazuje wiedzę na temat zjawiska od czasów prehistorii do współczesności, zahaczając nawet o hipotezy przyszłościowe. Podziemia pawilonu podzielono na pięć stref tematycznych: „Okiełznanie żywiołu”, „Przez antyk i wieki średnie”, „Pali się”, „Obszar duchowości”, „Mędrca szkiełko i oko”.

Wśród atrakcji znajdują się m.in. rekonstrukcja prehistorycznej jaskini, „ściana ognia”, „ognista szafa grająca” oraz szereg doświadczeń do wykonania przez zwiedzających. Zwiedzanie poprzedzone jest projekcją filmu pt. „Śladami ognia” w reżyserii Andrzeja Celińskiego. Maskotką muzeum jest Żorek.

Muzeum jest czynne codziennie z wyjątkiem poniedziałków. Wstęp jest płatny.





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz