Warsztaty wokalne letniego festiwalu Voicingers

Miejski Ośrodek Kultury w Żorach zaprasza na bezpłatne warsztaty wokalne dla młodzieży i dorosłych.
image

Warsztaty czerpią z elementów pedagogiki muzycznej, wyrastają z idei wypełnienia luki w edukacji muzycznej, powstałej na skutek wieloletniej nieobecności muzyki w programie nauczania szkół podstawowych i średnich.

 

Zakres programowy
Muzyczna zabawa głosem opiera się na uświadomieniu sobie kilku pozornie oczywistych zagadnień. Podczas warsztatów poruszone zostaną kwestie: mechaniki zdrowego oddychania oraz artykulacji dźwięku – podstawowych elementów emisji głosu, opartej o jego naturalne brzmienie, zgodnej z podstawową jego funkcją – przekazywaniem emocji. Poddawana zostanie analizie praca na tekście – praktyczne zajęcia dykcyjne i interpretacyjne.

 

Warsztaty mechaniki zdrowego oddychania
Oddychanie jest najbardziej podstawową z funkcji życiowych i jedną z najbardziej zaniedbywanych, a tak zwane oddychanie przeponowe (zdrowe oddychanie), w przeciwieństwie do oddychania piersiowego, wciąż nie znajduje szerokiego zastosowania w praktyce.


Jeżeli twoje ramiona unoszą się gdy bierzesz głęboki oddech, znaczy to, że oddychasz piersiowo na skutek niekontrolowanego, permanentnego napięcia w okolicach jamy brzusznej.


Celem warsztatów jest propagowanie mechaniki zdrowego oddychania, korzyści jakie jej stosowanie przynosi w życiu codziennym oraz, co najważniejsze, prezentacja praktycznych ćwiczeń, kształtujących zdrowe nawyki oddechowe. Praktykowanie mechaniki zdrowego oddychania jest inwestycją w umiejętność radzenia sobie w sytuacjach stresowych. Pozwala uświadomić sobie jak wiele napięć pielęgnujemy dając jednocześnie wiedzę w jaki sposób możemy się ich pozbyć.


Szkolenia oddechowe odgrywają szczególnie istotną rolę wśród młodzieży licealnej – de facto dzieci, od których życie wymaga zachowań odpowiadających definicji dorosłości. Wiek pełen radykalnych przemian, rodzących się ambicji, interakcji dyktowanych poszukiwaniem aprobaty, często za cenę kompromisów zakorzenionych w lęku przed odrzuceniem.

Warsztaty mechaniki zdrowego oddychania, pomagają młodym lepiej zrozumieć podstawy ich codziennych zachowań, jak również ich miejsce w grupie oraz rolę, jaką w niej odgrywają.

 

Warsztaty chóralne, czyli trans pieśni cyklicznej
Jednym z głównych celów śpiewu grupowego jest otwarcie naturalnej ekspresji głosu na bazie prostych zabaw rytmicznych. Te podstawowe ćwiczenia ułatwiają pobudzenie intuicji w poszukiwaniu odpowiedniego dla siebie brzmienia poprzez zabawę aparatem mowy przy jednoczesnym odejściu od modnych stereotypów emisyjnych promowanych przez telewizyjnych producentów czy „zrzeszenia wykładowców niemuzykujących”, wyznających ideę, jakoby najwyższą wartością w muzyce było nieustanne dążenie do technicznej doskonałości, opartej o brzmienie pomijające naturalne i indywidualne walory ludzkiej mowy.


Zajęcia grupowe opierają się na śpiewaniu tzw. „pieśni cyklicznych” na bazie ćwiczeń mających na celu poszerzenie świadomości rytmicznej poprzez zetknięcie się ze zjawiskiem polirytmii.


Jest to sposób na szybkie stworzenie żywego, zaimprowizowanego chóru. Grupa ludzi poznaje określoną figurę rytmiczną, na którą nakłada się inną figurę rytmiczną, żeby w ten sposób stworzyć kontrolowany efekt perkusyjny. Na taką mieszankę rytmów nakłada się dźwięki w prostych układach interwałowych. Wyśpiewywane melodie zmienia w trakcie śpiewania. Chór podąża za wskazówkami przewodnika. Celem zajęć grupowych jest wejście w transową naturę posługiwania się brzmieniem własnego głosu w ramach powtarzających się cykli. Grupa doświadcza powtarzalności, która prowadzi do „osadzenia” lub innymi słowy wzmocnienia ekspresji przy jednoczesnym odczuwaniu chemii wspólnie tworzonej muzyki.

 

Prowadzący warsztaty
Grzegorz Karnas – muzyk jazzowy z piętnastoletnim doświadczeniem scenicznym. Honorowany nagrodami w międzynarodowych konkursach jazzowych. Lider własnych formacji muzycznych. Autor sześciu i producent dziesięciu płyt. Pedagog z wieloletnim doświadczeniem w pracy z młodzieżą licealną i akademicką, utytułowany przez Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach doktoratem z wokalistyki jazzowej. Pomysłodawca i dyrektor artystyczny siedmiu edycji Międzynarodowych Dni Jazzowych dla Muzyków Śpiewających Voicingers – festiwalu, którego jednym z celów jest edukacja, zaś mechanika zdrowego oddychania jedną z form propagowania stylu życia w oparciu oddychanie przeponowe.

 

 

terminy:

  • 7–9.10.2014 – warsztaty dla szkół średnich
  • 18.10.2014, 25.10. 2014, godz. 14.30 – warsztaty otwarte
  • 15.11.2014, 22.11, 2014, godz.14.30 – warsztaty otwarte

 

miejsce:

  • Dom Kultury w Żorach, ul. Dolne Przedmieście 1

 

zgłoszenia:

  • szkoły ogólnokształcące – rezerwacja telefoniczna (32-434-34-36, mok@mok.zory.pl, recepcja@mok.zory.pl), poniedziałek–piątek, godz. 8.00–20.00
  • osoby indywidualne – bez uprzedniego zgłaszania
komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz