„Amazing Grace”, czyli muzyczna uczta w Kinie Janosik

Kino Janosik zaprasza 22 listopada na niezwykłą perełkę muzyczną w cyklu Kino Jazz. „Amazing Grace” to dokumentalny zapis dwóch  koncertów Arethy Franklin z roku 1972.
image fot. materiały organizatora

To jednocześnie kawałek historii amerykańskiej muzyki zapisany na filmie przez Sydneya Pollacka (Oscar za „Czyż nie dobija się koni), który wcześniej nie ujrzał światła dziennego. Z powodu braku synchronizacji dźwięku z obrazem film przeleżał na półce 47 lat. Dopiero cyfrowe możliwości dały sposobność do prawidłowego montażu.

 

Amerykańska Królowa Soulu Aretha Franklin nagrywa album gospel pt. „Amazing Grace” w New Temple Missionary Baptist Church w Los Angeles podczas dwóch styczniowych nocy w 1972 roku. Śpiewając głównie do afroamerykańskiej publiczności, towarzyszy jej chór wspólnotowy południowej Kalifornii pod dyrekcją Aleksandra Hamiltona i James Cleveland na fortepianie. Podczas drugiej nocnej sesji, na widowni zagościli Mick Jagger i Charlie Watts, którzy kończyli właśnie w LA swój album Exile on Main St. Krytyk muzyczny Jordan Hoffman uważa, że ​​zmiany w utworach z tej płyty, takich jak „Shine a Light” i „Let It Loose” zostały bezpośrednio zainspirowane wizytą na tym występie. „Amazing Grace” stał się najlepiej sprzedającym się albumem gospel wszechczasów, ugruntował pozycję Arethy Franklin oraz stał się przełomowym momentem dla historii muzyki amerykańskiej na tle przemian społecznych w tym kraju na początku lat 70 ubiegłego wieku.

 

Obraz, nazywany Świętym Graalem, można po 47 latach od powstania w końcu podziwiać i doświadczać wspaniałych wzruszeń. Prawdziwy muzyczny skarb.

 

 

 

 

 

 

 


Instytucja Filmowa Silesia Film jest instytucją kultury Samorządu Województwa Śląskiego.

 

 

powiązane miejsca kultury:

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz