28. Konkurs na Palmy Wielkanocne

Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej, Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Andrzeja w Gilowicach, Gminny Ośrodek Kultury w Gilowicach i Starostwo Powiatowe w Żywcu zapraszają na 28. Konkurs na Palmy Wielkanocne.
image fot. A. Dyl, materiały organizatora

Założeniem twórców konkursu na Palmy Wielkanocne był powrót do możliwie najdawniejszych tradycji oraz osadzenie obrzędu we właściwy kontekście kulturowym. Inicjatywa Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej znalazła zrozumienie i pomoc organizacyjną ze strony Gminnego Ośrodka Kultury oraz Parafii Rzymskokatolickiej pw. Św. Andrzeja w Gilowicach. Istotne stało się najpierw pozyskanie wiedzy o tym, jakie rodzaje palm i w jaki sposób tutaj wykonywano. Informacje zdobyte od najstarszych mieszkańców pozwoliły na odtworzenie najdawniejszych i najbardziej charakterystycznych form. Dziś ta wiedza jest wykorzystywana podczas warsztatów przygotowujących młode pokolenie uczestników konkursu, pozwalając im na poznanie tradycji przodków i jej kontynuację. Wykonane w zgodzie ze zwyczajem palmy przynoszone są do kościoła w Niedzielę Palmową, poświęcone, a po nabożeństwie zabierane do domów, gdzie mogą nadal spełniać przypisane sobie funkcje obrzędowe.


Te dwie cechy – tradycyjne formy i osadzenie w naturalnym kontekście – wyróżniają gilowicki konkurs spośród wielu innych. Sam konkurs jest oczywiście formą motywacji dla uczestników, ale właściwym celem podjętych działań jest ożywienie wiosennych tradycji obrzędowych, w tym wypadku palmowych, i ich kultywowanie, co niewątpliwie się udało, a świadczy o tym każda kolejna Niedziela Palmowa w gilowickiej świątyni.

 

Konkurs jest jednym z wydarzeń Roku Górali w Województwie Śląskim, jakim Sejmik Województwa Śląskiego w Katowicach uchwalił rok 2021.

 

Regulamin konkursu dostępny jest w załączniku poniżej.

 

organizatorzy:

  • Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej
  • Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Andrzeja w Gilowicach
  • Gminny Ośrodek Kultury w Gilowicach
  • Starostwo Powiatowe w Żywcu

 

 

 

 


 

Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej jest instytucją kultury Samorządu Województwa Śląskiego.

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz