19. Redyk w Korbielowie

Impreza folklorystyczna mająca na celu promocję owczarstwa na Żywiecczyźnie, organizowana od kilkunastu lat zawsze w majową sobotę.
image

Bierze w niej udział co roku kilkaset osób, zarówno mieszkańców gminy, jak i turystów. Na imprezę składają się pokazy związane z mieszaniem owiec i przetwórstwem mleka owczego oraz występy zespołów regionalnych i kapel góralskich z gminy Jeleśnia oraz zaprzyjaźnionej Orawskiej Półgóry w Słowacji.

 

Rozpoczęcie wiosennego wypasu owiec, noszące miano redyku, ma charakter uroczystego obrzędu, ceremoniału pełnego magii. Wypełnienie świętych zwyczajów gwarantowało bowiem wszelką
pomyślność w gazdowaniu na hali. Głównym punktem redyku jest obrzęd mieszania owiec, którego celem jest uformowanie jednego stada ze zwierząt należących do różnych właścicieli.

 

Redyk w Korbielowie rozpoczyna się polową mszą, sprawowaną przez miejscowego proboszcza. Owce na hale prowadzone są przez barwny korowód, który otwiera wóz ciągnięty przez odświętnie przystrojone konie. Na wozie przywiezione zostają zdziorty (naczynia) potrzebne w bacówce.

 

Imprezie towarzyszy wystawa sztuki ludowej i jarmark. Twórcy z terenu gminy prezentują i sprzedają wyroby rękodzieła ludowego – bukiety z bibuły, drewniane zabawki, hafty, swetry i kopytka z owczej wełny. Wszystko zakończy się wspólnym ogniskiem.

 

Redyk potrwa do godz.17.00. Więcej informacji na stronie internetowej GOK w Jeleśni tutaj >>>





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz