„Od św. Franciszka do błogosławionych z Pariacoto” w Łękawicy

W piątkowe popołudnie, 22 stycznia 2016 roku w Sali Sesyjnej Rady Gminy Łękawica nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy „Od św. Franciszka do błogosławionych z Pariacoto”, która gościnnie zawitała do gminy Łękawica na okres dwóch tygodni.
image otwarcie wystawy „Od św. Franciszka do błogosławionych z Pariacoto”

Wystawa została przejęta od organizatorów, którymi są: Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej, a także Miejskie Centrum Kultury Żywcu, Muzeum Miejskie w Żywcu, Fundacja Kuźnia Sztuki w Żywcu i Towarzystwo Miłośników Ziemi Żywieckiej.

Gościem honorowym wydarzenia był nestor tradycyjnej sztuki ludowej Józef Hulka, dla którego całe życie to twórczość. Specjalnie dla GOK w Łękawicy wzbogacił wystawę o obrazy i rzeźby ze swojej prywatnej kolekcji.

Z inicjatywy dyrektor Zespołu Szkół w Łękawicy Barbary Wnętrzak wystawę wzbogaciły również prace uczniów Szkoły Podstawowej w Łękawicy.

Na wernisażu nie zabrakło: przedstawicieli ROK w Bielsku-Białej – Zbigniewa Micherdzińskiego, kuratora wystawy z córką Joanną Paciechą, oraz Bogdana Wandzla; przedstawicielki Muzeum w Żywcu Barbary Rosiek; oo. franciszkanów z Rychwałdu, których reprezentował o. Piotr Odój; rodziny o. Michała Tomaszka; a także lokalnych władz: wójta gminy Łękawica Tadeusza Tomiczka, sekretarz gminy Anny Gębali, dyrektorek Zespołu Szkół w Łękawicy Barbary Wnętrzak i Agnieszki Kuźnik, dyrektor GBP w Łękawicy Bernadety Papiernik, radnych Rady Gminy Łękawica, przedstawicieli stowarzyszeń z terenu gminy, a także rzeźbiarzy, których prace znalazły się na wystawie.

Uzupełnieniem uroczystości była część artystyczna w wykonaniu Lucyny Kowalskiej, nauczycielki Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Żywcu wraz z uczennicami Aleksandrą Barglik i Anną Magierą, a także występ kapeli Jaworki.

Podniosły ton nadała uroczystości Elżbieta Kastelik, uczennica Zespołu Szkół w Łękawicy, która zaprezentowała swój autorski wiersz pt. „Pamięci o. Michała Tomaszka”, zamieszczony w publikacji wydanej z okazji nadania Szkoły Podstawowej w Łękawicy im. bł. o. Michała Tomaszka.  

Zwieńczeniem wieczoru był poczęstunek przy kawie i herbacie zorganizowany w budynku Centrum Integracji Społeczności Lokalnej, podczas którego Józef Hulka dal niezapomniany dla uczestników minikoncert kolęd i pastorałek.

 

– Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy znaleźli czas i zaszczycili nas swoją obecnością na uroczystym otwarciu wystawy. Jest to wyraz docenienia pracy artystów, którzy dzieła swe tworzyli z myślą o oddanie hołdu naszym Rodakom wyniesionym na ołtarze – mówi dyrektor GOK w Łękawicy Wanda Bąk.

 

otwarcie wystawy „Od św. Franciszka do błogosławionych z Pariacoto”

 

 

obraz na szkle autorstwa Marty Walczak-Stasiowskiej

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz