Plakaty doktora

W Gminnej Bibliotece Publicznej w Lipowej można oglądać wystawę wyjątkowych, nagradzanych w Polsce i na świecie plakatów. Ich autorem jest pochodzący z Łodygowic dr Sebastian Kubica. Wystawa w Lipowej potrwa cały miesiąc, wstęp na nią jest bezpłatny.
image

Sebastian Kubica jest jednym z kontynuatorów Szkoły Polskiego Plakatu. Określenie to powstało w latach 60. XX w., używane wobec grupy polskich artystów-plakacistów, którzy zdobyli międzynarodowy rozgłos.

 

Polska Szkoła Plakatu – ten termin zapewne znają wszyscy. Przez długie lata polscy twórcy tworzący plakaty promujące filmy, przedstawienia teatralne, czy muzykę swoimi pracami zachwycali odbiorców na całym świecie. Dziś wiele z tych plakatów uważanych jest za dzieła sztuki, a kolekcjonerzy traktują je wręcz jak 'rarytasy'. Niestety, obecnie filmy są już bardzo rzadko promowane plakatami rodzimych artystów. Najczęściej na naszych ulicach zobaczyć możemy tzw. "oficjalne plakaty", które zaprojektowane zostały pod okiem producentów, przez nich zaakceptowane i obowiązują na całym świecie. – pisał dla portalu Filmweb Marcin Kamiński.


Dziennikarka Natalia Dydo w jednym ze swoich tekstów „Historia Polskiego Plakatu” pisze:

 

Obecnie można mówić o renesansie plakatu w Polsce. Młodzi artyści, tworzący zarówno w kraju jak i za granicą, nawiązują do najlepszych wzorców polskiej szkoły. Zdobywają liczne nagrody w konkursach, warto wymienić np. Sebastiana Kubicę i jego brązowy medal w 2003 roku na International Poster Biennal in Toyama, oraz Joannę Górską i Jerzego Skakuna (Homework), zdobywców srebrnego medalu na Międzynarodowym Biennale Plakatu w Meksyku (2008).


Sebastian Kubica: W 1995 roku ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Juliana Fałata w Bielsku - Białej. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki w Katowicach. Zajmuje się projektowaniem graficznym, rysunkiem, ilustracją, grafiką artystyczną. W 2012 roku uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego sztuki w dziedzinie sztuk plastycznych w dyscyplinie artystycznej sztuki piękne. Obecnie prowadzi autorską pracownię plakatu i ilustracji w Zakładzie Projektowania Graficznego w Instytucie Sztuki Wydziału Artystycznego w Cieszynie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Prowadzi również wykłady i warsztaty dla studentów z projektowania graficznego na uniwersytetach w Polsce i za granicą, m.in. w Czechach, na Węgrzech, w Rumunii, we Włoszech i Chile. Jest jurorem konkursów artystycznych w Polsce i za granicą. Jest autorem kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i uczestnikiem ponad stu prezentacji zbiorowych w kraju i za granicą, m.in. Węgry, Rumunia, Francja. Finlandia, Iran, Chiny, USA, Japonia, Korea. W 2008 roku uzyskał roczne stypendium twórcze Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 2014 roku jest członkiem FECO Poland (FEderation of Cartoonists Organizations). Od 2015 roku jest członkiem AGI (Alliance Graphique Internationale).

 komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz