Obrzędowość Starego i Nowego Roku u Jukacy

Obrzędowość Starego i Nowego Roku u Jukacy to projekt napisany w ramach Programu Mikroprojektów dla Beskidzkiego Obszaru Kulturowego III Edycja, 2021 r. realizowanego przez Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej.

 

W tym roku po raz pierwszy przystąpiliśmy do ciekawego partnerstwa. Wspólnie z instytucjami/organizacji kultury z Polski – tutaj wymienimy oprócz nas pozostałych 9 partnerów z: Suszca, Milanówka, Zduńskiej Woli, Cieszyna, Bierutowa, Sycowa, Strzelec Opolskich, Redy oraz Czernicy.


Jeż -bohater naszej książki, którego znamy jako bohatera książki W. Chotomskiej rozpocznie podróże po 10 miastach i miejscowościach Polski, będzie poznawał lokalne dziedzictwo i ciekawe historie. Jego przygody zostaną znowu opisane i wydane w kolejnej książce napisanej wspólnie z mieszkańcami tych miejscowości.

 

Będzie to kontynuacja działań podjętych w ramach zgierskiej inicjatywy lokalnej, zrealizowanej dzięki programowi NCK Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2019. Wówczas wspólnie ze zgierzanami napisane zostały „Dalsze przygody jeża spod miasta Zgierza”, zwane Książką wszystkich zgierzan.

Projekt miał na celu wzmocnienie integracji członków lokalnej społeczności tj. mieszkańców, twórców i artystów oraz aktywności twórczej i wspólnej realizacji działań w obszarze kultury. Grupa kolędnicza Jukace działa w Żywcu-Zabłociu w poprzedniej edycji udało się przeprowadzić warsztaty renowacji strojów – pompony, bibułowe dekoracje, które najczęściej ulegają zniszczeniu z powodu warunków atmosferycznych. To było jedno z działań realizowanych w ramach zadania pn.: „Folklor w Zabłociu” obok warsztatów malarstwa na szkle oraz zdobnictwa bibułkowego.
Ty razem chcemy wspólnie z Jukacami opracować folder opisujący ich grupę, powstanie, symbolikę. Chcemy by to działanie było realizowane podczas warsztatów artystycznych, by uczestnicy grupy mieli realny wpływ na kształt tego katalogu. Zajęcia prowadzili: Małgorzata Gabryel, Sabina Haczek, Anna Witkowicz, Lilianna Pleńkowska.
Tekst napisany został przez Barbarę Rosiek etnografa Muzeum Miejskiego w Żywcu.
Do współpracy przy tworzeniu katalogu zaprosimy też grafika – Anna Wiktowicz.
Autorką i koordynatorką projektu jest Lilianna Plenkowska.
Zorganizowane zostały warsztaty artystyczne – ceramiczne oraz plastyczne, gdzie uczestnicy od 4 do 60+ tworzyli małe postacie z grupy kolędniczej Jukacy. Wykorzystaliśmy resztki materiałów tzw. recykling. Do niektórych będzie przyklejony magnes i będzie to obecna modna forma plastyczna – magnes na lodówkę. Prace wypalone były malowane podczas warsztatów z uczestnikami.
Chcieliśmy też zgodnie z ideą łączenia międzypokoleniowego realizować warsztaty, na których będą i dorośli, seniorzy, młodzież i dzieci. Do działań warsztatowych realizowanych w MCK klub „Papiernik” w Żywcu zaprosiliśmy też mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Żywcu oraz dzieci i młodzież niepełnosprawną z Szkoły Podstawowej nr 3 Specjalnej w Łodygowicach, uczestników zajęć w klubie Senior+.
Podziękowania dla: Bogusława Juźwy, Teresy Cimały, Krzysztofa Ścieszki.

 

Folder w wersji elektronicznej dostępny jest pod linkiem:
https://issuu.com/lilianna76/docs/jukacy_folder_a5_wersja_www

 

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz