„Opera o Polsce” i spotkanie online z Piotrem Stasikiem

Spotkanie online z Piotrem Stasikiem odbędzie się w Święto Niepodległości, 11 listopada o godz. 21.00 na profilu FB Kina Janosik. Rozmowę poprowadzi filmoznawca Paweł Duda.
image

Film „Opera o Polsce” trwa 40 minut i jest dostępny bezpłatnie w serwisie ninateka.pl.

 

Polaku, kim jesteś? Próbą odpowiedzi na to pytanie jest filmowy kolaż, który łączy materiały archiwalne i współczesne, zdjęcia dokumentalne i inscenizowane, a wśród nich doniesienia prasowe, ogłoszenia towarzyskie, oferty sprzedaży i fragmenty przemówień. Nawiązując do rodzimej tradycji dokumentu kreacyjnego w ujęciu Wojciecha Wiszniewskiego, film pokazuje różne przejawy polskości: rytuały patriotyczne i religijne, codzienne obyczaje, ale także charakterystyczne pejzaże czy intymne wspomnienia z dzieciństwa.

 

Filmowy kolaż materiałów współczesnych, archiwalnych, zdjęć dokumentalnych i inscenizowanych. Wśród nich również fragmenty audycji radiowych, absurdalne ogłoszenia matrymonialne, doniesienia prasowe, przemówienia polityczne. Forma nawiązuje do rodzimej tradycji dokumentu kreacyjnego w ujęciu Wojciecha Wiszniewskiego.

 

Piotr Stasik tworzy filmowy portret Polaka, zestawiając ze sobą obrazy różnych przejawów „polskości”. Tak powstaje prowokacyjna wizja Polski, pełnej kiczu, ludzkiego cierpienia i powtarzających się latami sprzeczności. Hipnotyczna, transowa muzyka Artura Zagajewskiego wprowadza atmosferę monotonii. Przyglądamy się rytuałom religijnym, obrządkom, patriotycznym obyczajom, czy zwykłej codzienności Polaków. Dokument uzupełniają intymne wspomnienia z dzieciństwa i charakterystyczne polskie krajobrazy.

 

Film został nagrodzony w 2017 roku na Krakowskim Festiwalu Filmowym, czeskim Jihlava International Documentary Film Festival oraz był nominowany do Orłów w 2019 roku.

 

Piotr Stasik - Absolwent Szkoły Wajdy i Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim. Współtworzył Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”, wykładał w Przedszkolu Filmowym w Szkole Wajdy, był prezesem Stowarzyszenia Film 1,2. Zrealizował cykle filmów „Jak zrobić film” (2010) oraz Muzykoteka szkolna (2011). Jego dokumenty „Dziennik z podróży” (2013), „Koniec lata” (2010), „7 x Moskwa” (2005) były prezentowane i nagradzane na wielu festiwalach. W 2016 roku zdobył nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej za film „21 x Nowy Jork”.

 

 

 

 

 

 


Instytucja Filmowa Silesia Film jest instytucją kultury Samorządu Województwa Śląskiego.

 

 

 

powiązane miejsca kultury:





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz