Przedpremierowy pokaz filmu „Ikar. Legenda Mietka Kosza” i spotkanie z twórcami w Kinie Janosik

Kino Janosik zaprasza we wtorek 8 października na specjalny, przedpremierowy pokaz filmu „Ikar. Legenda Mietka Kosza” z udziałem twórców. Gośćmi będą reżyser Maciej Pieprzyca, aktorka Jowita Budnik oraz producentki z Re Studio: Renata Czarnkowska-Listoś, Maria Gołoś i Monika Matuszewska.
image

„Ikar. Legenda Mietka Kosza” to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia niewidomego geniusza fortepianu. Mietek (Dawid Ogrodnik) jako dziecko traci wzrok. Jego matka (Jowita Budnik), oddaje go pod opiekę sióstr zakonnych w Laskach. W ośrodku dla niewidomych chłopiec odkrywa, że muzyka może stać się dla niego sposobem, by na nowo widzieć i opowiadać świat. Mietek zostaje świetnym pianistą klasycznym. Jednak, gdy odkrywa jazz – ma już tylko jeden cel: zostać najlepszym pianistą jazzowym w Polsce. Odnosi coraz większe sukcesy, nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Wygrywa prestiżowy Montreux Jazz Festival. Niespodziewanie w jego życiu pojawia się charyzmatyczna wokalistka Zuza (Justyna Wasilewska). To spotkanie zmieni jego życie.

 

Nowy film Macieja Pieprzycy („Chce się żyć, „Jestem mordercą”) zdobył Srebrnego Lwa na niedawnym 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i został obsypany nagrodami indywidualnymi:

⁎ Dawid Ogrodnik – najlepsza rola męska, kolejna w jego karierze wielka kreacja aktorska
⁎ Leszek Możdżer – muzyka
⁎ Witold Płóciennik – zdjęcia
⁎ Jolanta Danda – charakteryzacja
⁎ Agata Culak – kostiumy


Obraz otrzymał też nagrodę Złotego Klakiera dla najdłużej oklaskiwanego filmu. Burza braw trwała ponad 9 minut!

 

Spotkanie poprowadzi dr Anita Skwara, filmoznawczyni.

 

 

 

 

 

 


Instytucja Filmowa Silesia Film jest instytucją kultury Samorządu Województwa Śląskiego. Do zadań Instytucji należy prowadzenie pięciu kin studyjnych na terenie województwa Śląskiego (katowickich kin Kosmos, Światowid i Kinoteatru Rialto oraz mieszących się w Żywcu kina Janosik i w Raciborzu kina Bałtyk) a także wspieranie produkcji filmowej (Silesia Film Commission) i archiwizacja kopii filmowych (Filmoteka Śląska).

 

 

powiązane miejsca kultury:

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz