Seminarium i warsztaty „Zimowe obrzędy i zwyczaje w Beskidzie Żywieckim i Śląskim”

Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej zaprasza na seminarium połączone z warsztatami „Zimowe obrzędy i zwyczaje w Beskidzie Żywieckim i Śląskim”. Warsztaty przeznaczone są dla instruktorów i kierowników grup kolędniczych i obrzędowych, regionalnych zespołów pieśni i tańca oraz folklorystów, muzyków i etnografów.
image

program:

 

  • 5 listopada (sobota) – warsztaty rozpoczną się w Miejskim Centrum Kultury w Żywcu – Klub Papiernik, ul. ks. Prałata Stanisława Słonki 31 o godz. 11.00 wykładem Barbary Rosiek na temat zwyczajów i obrzędów. Po czym odbędzie się prezentacja grup kolędniczych oraz  tańców obrzędowych. W dalszej kolejności planujemy naukę tańców górali żywieckich.

 

  • 6 listopada (niedziela) – warsztaty rozpoczną się przed Muzeum Stara Chałupa w Milówce, ul. Piastowska 1 o godz.13.00 występem grupy obrzędowej Kamieńcoki z Milówki. Dalsza część warsztatów od ok. godz. 14.00 odbędzie się w Gminnym Ośrodku Kultury w Milówce, ul. Dworcowa 1. Dotyczyć będzie dziadów, szlachciców i jukacy. Wykłady wygłoszą Barbara Rosiek, Małgorzata Kiereś oraz Czesław Węglarz.

 

  • 19 listopada (sobota) – warsztaty odbędą się w Muzeum Beskidzkim im. A. Podżorskiego w Wiśle, ul. P. Stellera 1 od godz. 10.00.  Wykłady na temat najstarszych form kolędowania w Beskidzie Śląskim wygłosi Małgorzata Kiereś. Będą one ilustrowane występami grup kolędniczych.

 

Warsztaty są nieodpłatne. Zadanie zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Warunkiem uczestnictwa w nich jest przesłanie karty zgłoszenia do 24 października 2016 r. pod adresem: Regionalny Ośrodek Kultury, ul. 1 Maja 8, 43-300 Bielsko-Biała lub elektronicznie pod adresem e-mailowym: folklor@etnofoto.net (karta zgłoszenia dostępna w załączniku).

 

W warsztatach można uczestniczyć w każdym dniu oddzielnie, zaznaczając tę informację w karcie zgłoszenia. O przyjęciu na warsztaty decyduje kolejność zgłoszeń. Do ćwiczeń należy zabrać odpowiedni strój i obuwie.

 

Szczegółowych informacji udzielają Kazimiera Koim oraz Monika Teśluk ( nr tel. 33-822-05-93 lub 33-812-69-08, 500-030-471, 506-045-033).

 

Szczegółowy program warsztatów dostępny w załączniku.





komentarze

dodaj komentarz
Laura 14.10.2016, godz. 19.48

Tylko pierwszy dzień to warsztaty, drugi i trzeci to wykłady.

dodaj komentarz